Je stejná suma jako loni dost či málo? Právě kolem této otázky se točila diskuse nejen ve sportovních kruzích, ale také mezi zastupiteli, kteří rozhodovali o částkách přesahujících 50 tisíc korun pro šest největších sportovních klubů (o částkách nižších rozhoduje městská rada).

Pravidla pro přidělování peněz se nezměnila, rozhoduje členská základna, kluby musejí mít mládež do 19 let, svou roli má výše členských příspěvků a také úroveň soutěže, v níž klub působí.

„Co jsme dostali, je momentálně nedostačující k pokrytí základních nákladů, tedy pronájmu ledové plochy pro mládež,“ uvedl pro Deník výkonný ředitel hokejistů Vajgaru František Dvořák.

Peníze z městské kasy nestačí zejména proto, že mladému lednímu hokeji přibyly dvě třídy, což znamená vyšší počet hodin. Zároveň se však zvedla cena za led, a to o čtvrtinu. Místo 1200 korun nyní přijde hodina na ledě na 1500 korun bez DPH.

Svou nespokojenost s výší dotace vyjádřil přímo na jednání zastupitelstva i předseda TJ Slovan a zároveň zastupitel Stanislav Beran: „Na nájmy potřebujeme milion a půl a schodek 350 tisíc korun si budou nyní muset oddíly Slovanu hradit samy.“

Situaci snad nejlépe vystihl zastupitel Josef Nejedlý: „Loni jsme rozdělili pět milionů a pět i letos. Zvedly se ale nájmy, takže sportovcům fakticky nedáváme stejně jako loni, ale míň. Dáváme finance na mládež, a tu podporovat musíme. Některé oddíly peníze využijí na činnost, jiné je vrátí v nájmech do sportovišť města. V průběhu roku tak mohou přijít další požadavky, můžeme o nich diskutovat a případně pomoct.“

Řada připomínek mezi zastupiteli směřovala zejména k hokeji, tedy jednoznačně nejdražšímu sportu ve městě. Několikrát zaznělo, že pokud by led nevyužíval místní klub, muselo by město stejně hledat peníze na jeho udržení jinak. Zdražení nájmů musel dokonce zastupitelům přijít vysvětlit i ředitel provozovatele, tedy Sportrelaxu JH, Zdeněk Turyna.

Nechybělo však ani mínění, že peněz na sport nebude nikdy dost a že se mohou ozývat i jiní občané, kteří by naopak uvítali třeba vyšší finanční podporu kultury či jiných nesportovních aktivit ve městě.