Přesně před rokem se pod trenérským dohledem bratří Smržových a jejich otce Martina pustilo do odhalování tajů silničního motocyklového sportu čtrnáct kluků a jedna slečna ve věku od šesti do deseti let. Až do závěrečného testu a vyřazování v říjnu minulého roku jich vytrvalo deset. „Jsme rádi, že se nám akademii podařilo rozběhnout," chválí si Martin Smrž.

Vedle rodiny Smržových stojí za vznikem akademie také dlouholetý motocyklový funkcionář František Špale, jenž se postaral o veškeré organizační záležitosti.

Akademie hned v prvním roce začala plnit své poslání, že by měla produkovat potencionální adepty velkých závodů. „Desetiletý Jakub Vaňata po ročním působení u nás přechází do prestižního ADAC Cupu, což je otevřené mistrovství Německa," uvádí Martin Smrž. Závodit tam bude mladičký pilot na čtyřtaktní hodně o obsahu 100 ccm. „Na startu bývá kolem čtyřiceti závodníků a motocykly nesmí mít prakticky žádné úpravy. Je to pro něj velký krok vpřed," je přesvědčený zkušený motocyklový trenér a funkcionář.

Posun v kariéře čeká také další dva absolventy Smrž Academy Tomáše Dvořáka a Martina Eliáše, kteří v letošním roce pojedou mistrovství republiky minibike 40. „Ostatních sedm zůstává u nás v Akademii, kde budeme jezdit dvakrát v týdnu. Jeden termín bude vyhrazen pro nové adepty, druhý pro pokročilé. Zhruba v červnu bychom chtěli obě skupiny spojit," říká Smrž senior.

Nábor nových adeptů motocyklového sportu se uskuteční v úterý od 16 hodin na cvičišti ÚAMK v ulici Karoliny Světlé v Č. Budějovicích. „K dispozici máme jedenáct motocyklů Polini o obsahu čtyřicet kubických centimetrů. Uvítáme libovolný počet zájemců. Děti se na motocyklech vystřídají," ujišťuje Smrž. „Je potřeba mít pouze vlastní helmu a rukavice. Jinak je možné jezdit prakticky v jakémkoliv oblečení. Těm, kdo u motocyklových závodů vydrží, jsme schopni za přijatelné ceny zajistit kombinézy i další doplňky," dodá.

Jako hlavní trenér bude letos v akademii působit dlouholetý účastník Grand Prix a v současné době účastník britského šampionátu superbiků Jakub Smrž. „Začínal jsem před dvaceti lety úplně stejně jako tito kluci. Tehdy pro mě byly nedostižnými vzory Bohouš Staša, Láďa Polák nebo Jarda Huleš. Dnes sleduji výsledky Kuby Kornfeila, Karla Haniky, Karla Abrahama, Filipa Salače a říkám si, že vzhledem k tomu,  jaká jsme malá a zanedbaná republika, patří těmhle klukům hluboký obdiv. Také já bych chtěl přispět k tomu, aby na pódiích světových soutěží stáli český jezdci a vlála naše vlajka. Jezdecký potenciál tady k tomu určitě je. Chci se podílet svými zkušenostmi a kontakty, aby to měli ti, kdo to myslí vážně, jednodušší," říká Jakub Smrž.

Souhlasí s ním i jeho mladší bratr Matěj. „Je mi třicet let. Od deseti let sedím každým rokem na závodní motorce. Jsem Jihočech a není mi po dvaceti letech lhostejný vývoj silničního motocyklového sportu tady doma. Závodím sice v Německu v německém týmu, ale uvědomuji si čím dál intenzivněji, že pokud my, kteří máme zkušenosti, neuděláme něco zásadního s mládeží, zůstane po nás velká díra a neuděláme tím pádem nic pro sport, který zaplnil náš dosavadní život," říká  Matěj Smrž.