Kromě jihočeského přeboru startoval jihočeský patriot také v mezinárodním mistrovství republiky třídy MX1, ve kterém obsadil konečnou 21. příčku. „Řekl bych, že toto umístění plně neodpovídá mým možnostem. Ale v dnešní době to už snad v mém podání ani lépe nejde. Nějakých patnáct až sedmnáct kluků, kteří jsou přede mnou, mají motokros prakticky jako práci. S těmi už se nemohu srovnávat," dívá se reálně na svou pozici mezi českou motokrosovou elitou.

V krajském přeboru však Blábolil opět dominoval. O titul tentokrát sváděl tuhé boje se svým vrstevníkem Davidem Čadkem, který v přeborových závodech testoval stále ještě nový motocykl VM. Zavzpomínali si tak na dobu svého mládí, kdy spolu bojovali jako mladíci. Tehdy měl navrch Čadek, nyní na krajský primát dosáhl Blábolil. „David měl ale smůlu. Výkonově na tom byl lépe než já," sportovně uznává. „Ale já jsem jel celou sezonu konzistentně a neměl jsem tolik výpadků, což v konečném účtování rozhodlo. Už ani nevím, kolikátý to byl můj titul. Docela mě mrzí, že je nemám přesně spočítané. Přes deset jich ale určitě bude," usměje se.

Úroveň krajského přeboru podle Blábolila letos nebyla až taková jako v minulých letech. „Určitě přeboru pomohlo, že ho skoro celý objel David Čadek. Ale další dobří kluci ho nejeli. Byli jsme s Davidem jediní, kdo v něm startoval z pravidelných účastníků mistrovství republiky," informuje.

Zdeněk Blábolil má motokros stále strašně rád, ale přece jen už není jeho úplnou prioritou. „Motokrosu věnuji prakticky všechen volný čas, ale přece jen už nejsem nejmladší, což je znát. Jezdí tam mladí dravci, kteří chodí ještě do školy a na přípravu mají mnohem více času než já. Nebo třeba makají u táty ve firmě a pro přípravu mají dobré podmínky. Já chodím normálně do práce a občas je to těžké skloubit," je si vědom. „Skutečně tomu věnuji všechen volný čas, ale na druhou stranu tak jako já trénuje každý hobby jezdec. Na motorku se dostanu jednou v týdnu odpoledne, což řada hobíků jezdí i častěji. Čas na to bohužel není," jen pokrčí rameny.

Přesto se nechce v žádném případě vzdát účasti v mezinárodním mistrovství republiky, kde sice ještě nedávno jezdíval v elitní desítce, ale nyní od těch nejlepších dostane i celé kolo. „Člověk dělá motokros srdcem. A že se posouvá spíše dozadu než dopředu, takový je prostě vývoj. Roky sice přibývají, ale pokaždé na trati nechám své maximum. A nekoukám na to, jestli jsem pátý nebo patnáctý. Jde spíše o pocit můj a ostatních lidí, kteří mi pomáhají," netají se svou oddaností ke svému sportu číslo jedna.

Ani v příštím roce tak číslo 181 nebude ve startovní listině mezinárodního mistrovství republiky chybět. „Člověk na to celý život nadává, že to je řehole, bolí to a peníze to stojí. Na druhou stranu si bez motokrosu neumí svůj život představit. Úplně se hrozím chvíle, až to nebudu moci dělat. Je to kus mého života a najednou to nebude. Vůbec se nedivím slavným sportovcům, že mají problémy po konci kariéry. Je to pro mě více než droga," nechce raději ani pomyslet na blížící se konec kariéry.

Na závodních tratích se Blábolil prohání v barvách týmu Smrž – MX, jehož majiteli jsou úspěšní silniční závodníci bratři Jakub a Matěj Smržové, kteří jsou zároveň jeho dobrými kamarády. „S klukama spolupracuji už hrozně dlouho. Trénujeme spolu a možná přes osm let už mě podporují. Letos jsme tomu dali oficiální podobu, když jsem jel pod hlavičkou jejich týmu. Vycházíme spolu perfektně a nestydím se říct, že hlavně díky jim také ještě závodím," posílá dík do vyhlášené silničářské rodiny.

Podpora ale samozřejmě také není jen tak. Šéfové týmu také chtějí vidět nějaké výsledky. „Určitě chtějí, abych se na trati neflákal. Ale zase úplně nůž na krk mi nedali. Oni dobře ví, co je v mých možnostech, takže motokros bereme už více jako zábavu a abychom tam nechali všechno, co v nás je. Rozhodně nechceme dělat ostudu, a to si myslím, že se nám daří. Řekl bych, že se slušně prezentujeme a ví se o nás," je přesvědčen.

Blábolilovu kariéru provází občas také nepříjemné úrazy a ani letošním rokem neprošel úplně bez úhony. „Úplně na konci sezony jsem na tréninku upadl a vykloubil jsem si rameno. Naštěstí už jsem ale fit a chystám se na další sezonu," směje se. „Musím si vyřešit také nějaké záležitosti v rodinném životě, ale motokros rozhodně neopouštím. Věřím, že pojedu zase za tým bratrů Smržových. Ve hře je možnost změny motocyklu. Z KTM bych možná přesedlal na Yamahu nebo Kawasaki."

Kromě mezinárodního mistrovství republiky pochopitelně bude příští rok obhajovat titul krajského přeborníka. „Chtěl bych jet v mezích možností to nejlepší. Jak se začne ubírat z nároků, tak už je to pak jen takové šmrdlání. Samozřejmě je to třeba skloubit s rodinným životem, protože už mám přece jen své roky a člověk priority musí malinko přehodnocovat. Motokrosu ale stále věnuji maximum, stejně jako tomu věnují maximum celý život moji rodiče. Za to jim patří velké poděkování a strašně je obdivuji, protože už jsou z toho unaveni a nemají to se mnou jednoduché. Ale jdou se mnou i do další sezony," nemůže opomenout celoživotní pomoc svého rodinného týmu.

Kromě aktivního závodění se Zdeněk Blábolil vydal také na funkcionářskou dráhu. Předseda nově vzniklého krajské střediska SMS jižní Čechy Evžen Zadražil si ho vybral do výboru „Evžen mě oslovil a snad to bude ku prospěchu věci. Budu ve výboru jako zástupce jezdců, který už má jako závodník něco za sebou. Neměl jsem sebemenší důvod tuto nabídku odmítnout," říká ke startu své funkcionářské dráhy.