V pořadí jedenáctý šampionát starého kontinentu se v pátek od 14 hodin rozběhne závodem ve sprintu na třeboňském náměstí T. G. Masaryka.

„Díky vytvoření zajímavých tras v Třeboni a na Novobystřicku považujeme program orientačního běhu za velmi zdařilý. Jindřichohradecko je ideální region pro orientační běh. Lesnaté prostředí a dostatečné terénní komplexy se skalními útvary umožňují závodníkům předvést svou orientační dovednost v plné kráse,“ zmínil Petr Kubičko, předseda oddílu Sdružení orientačních sportů J. Hradec, který se na tomto klání pořadatelsky podílí.

Závodů se zúčastní na čtyři stovky orientačních běžců z třiceti evropských států včetně Izraele. V následujících dnech proběhne nabitý program tří závodů: dnešní sprint v Třeboni, sobotní královský podnik na klasické trati v Sedle a šampionát završí nedělní štafety v Hradišti u Nové Bystřici.

„O hladký průběh závodů se bude starat na sto pořadatelů, společně s dalšími čtyřiceti dobrovolníky, kteří budou v terénu. Čtvrtek se nesl v duchu akreditací, průzkumu terénů včetně závěrečných kontrol. Jako organizátory nás těší zvýšený zájem mezinárodních výprav, které se šampionátu zúčastňují. Potěšující je i návrat skandinávských zemí, které zesílí konkurenční tlak a závody zatraktivní,“ referoval předseda organizačního výboru David Aleš.

„Dnes v České republice sportuje na devět tisíc orientačních běžců, kteří jsou sdružení ve více než dvou stovkách klubech. Vlastně jde o nejoblíbenější neolympijský sport u nás. Potvrzením faktu není pouze tento šampionát, ale i právě probíhající Hry 5. letní olympiády dětí a mládeže v Olomouci. Jako neolympijský sport byl společně s golfem do programu zařazen právě jen orientační běh, což podtrhuje postavení tohoto sportu na našem území,“ doplnil generální sekretář Českého svazu orientačních sportů Jiří Šubrt.

Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu je i dobrou propagací našeho regionu ve světě. Díky široké účasti přitáhne mnoho zahraničních návštěvníků do Jindřichova Hradce, Třeboně, Nové Bystřice a jejich okolí. Díky perfektní organizaci se ani místní občané nemusí bát dopravních omezení. Spíše se mohou těšit na hodnotný sportovní zážitek a mohou fandit mnoha českým nadějím přímo v terénu.

„Určitě je pro mně mistrovství Evropy na domácí půdě něčím jiným. Je hodně zavazující a tlak už cítím. Od okolí tuším mnoho očekávání a doufám, že náš tým naplní medailové ambice,“ pronesl sedmnáctiletý Marek Minář, zlatý medailista z MČR na krátké trati, který bude v Jindřichově Hradci obhajovat bronz na klasické trati z loňské španělské Sorie.

Význam šampionátu je vidět i na účasti některých osobností, které na Jindřichohradecko zavítají.

„Záštitu nad mistrovstvím převzal jihočeský hejtman Jiří Zimola. Závodů se zúčastní i místopředseda IOF Švýcar Marcel Schiess a poradcem bude Leif Damborg z Dánska,“ připojil David Aleš.

„Přínos České republiky orientačnímu běhu je vysoký. Češi mají velký vliv na světovém rozvoji našeho sportu, a proto nás těší, že je šampionát opět u vás. Skvělá organizace a česká pohostinnost opět povýší mistrovství o stupeň nahoru,“ prohlásil šéf ruské reprezentace Alexej Kuzmin.

Jindřich Seidl