Jihočešky odehrají na základě dohody představitelů obou klubů obě utkání na palubovce soupeřek. „Přistoupili jsme k tomuto řešení z několika důvodů. Tím prvním byla v době vyjednávání covidová situace v Česku, kdy reálně hrozilo, že by na naše domácí utkání nemohli diváci a tím by přišly vniveč lidské i ekonomické zdroje. Druhým je fakt, že jsme přešli přes dvě kola evropského poháru a ještě jsme nepřekročili hranice České republiky. A třetím faktorem jei ekonomická stránka věci, kdy je dvojzápas výhodný pro oba celky, zvlášť pokud se jedná o tak vzdálenou destinaci,“ vysvětlil důvody rozhodnutí předseda píseckého klubu Michal Horák.

První utkání je na programu v sobotu 8. ledna od 15 hodin, odveta pak o den později od 13 hodin. Hraje se klasickým pohárovým systémem, v úvodním duelu jsou jako domácí uvedené české házenkářky.

Přestože se na výhodu vlastního zázemí nemohou spoléhat, každopádně se chtějí o postup do čtvrtfinále poprat. V evropských pohárech žen navíc zůstaly jediným tuzemským zástupcem.

Připomeňme si cestu obou protivníků, kteří měli v úvodním kole volný los. Jihočešky nejprve vyřadili bosenské Grude v jediném domácím střetnutí jednoznačně 38:27, když odvetu, jež se měla hrát rovněž u Otavy, znemožnil koronavirus v táboře soupeřek. Ve třetím kole Písek v českém souboji přehrál pražskou Slavii po výsledcích 34:35 a 27:22.

IBV Vestmannaeyjar zase vyšel vítězně z konfrontace s řeckou házenou, když si poradil s PAOK Soluň (24:29 a 29:22) i AEP Panorama (26:20 a 29:24).

V případě islandského celku se jedná o atraktivního, ale určitě i hratelného protivníka, takže šance na postup dámský soubor z Písku zcela jistě má, přestože jistá výhoda je právě vzhledem k pořadatelství obou duelů na straně soka.

„Čeká nás těžký soupeř. Obecně platí, že islandské týmy vyznávají podobně jako ostatní severské státy důraznou házenou, vyznačují se silovým pojetím, rychlou hrou dopředu a kvalitní obranou,“ zmínila trenérka Písku Kateřina Hromádková.

A s jakými ambicemi se tým kolem elitní střelkyně Terezy Pokorné na ostrovní stát vypravil?

„Pro nás je konfrontace s evropskými celky odměnou. Určitě nejedeme zápasy jen odehrát, ale chceme se porvat o postup. Soupeř bude náročný, ale určitě ne nepřekonatelný, přestože bude hrát trochu jiným stylem, než na jaký jsme zvyklé z interligy,“ podotkla koučka.

V Evropském poháru z účastníků Mol ligy kromě Písku už zůstala pouze slovenská Dunajská Streda, jež se střetne se silným švédským Kristianstadem. Pohárovou trofej obhajuje španělská Málaga, která v souboji o čtvrtfinále narazí na nizozemský Juro UniRek.

Osmifinálové dvojice Evropského poháru žen
Sokol Písek - IBV Vestmannaeyar (Island)
DAC Dunajská Streda (Slovensko) - Kristianstad Handboll (Švédsko)
Izmir BSB SK (Turecko) - Rocasa Gran Canaria (Španělsko)
Juro UniRek VZV (Nizizemí) - Costa del Sol Malaga (Španělsko)
Maccabi Arazim Ramat gan (Izrael) - Visitelche.com Bm Elche (Španělsko)
Cabooter HandbaL Venlo (Nizozemí) - ZRK Bekament Bukovicka Banja (Srbsko)
ZRK Naisa Nis (Srbsko) - H71 (Faerské ostrovy)
SSV Brixen Südtirol (Itálie) - HC Galychanka Lviv (Ukrajina)