Ten má dva zástupce, a to pro trestní řízení Davida Pilera a pro výkon služby Radka Baštu.

Pět policistů je zařazených ve skupině dokumentace a 23 policistů pracuje v okrscích. Dále zde působí jedna občanská pracovnice.
Obvodní oddělení v Třeboni se skládá ze tří okrsků. A to samotné Třeboně, kam spadají všechny místní části města a dále obce Domanín, Dunajovice a Majdalena.

Druhý okrsek je Stráž nad Nežárkou, který zahrnuje místní části Stráže, Lásenice, Novosedly nad Nežárkou a její místní části, Pístinu, Plavsko, Příbraz a Stříbřec s místními částmi.

Třetí okrsek je Lomnice nad Lužnicí s obcemi Frahelž, Klec, Lužnice, Ponědraž, Ponědrážka, Smržov a Záblatí.

„V našem územním obvodu převažuje trestná činnost majetkového charakteru. Závažných trestných činů je méně. Denně řešíme případy na úseku trestního a přestupkového řízení a ochrany veřejného pořádku. Řešíme také úkoly charakteru preventivního, což je ochrana osob, ochrana majetku, dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Rovněž zasahujeme u dopravních nehod,“ popisuje na úvod vedoucí oddělení Josef Kroupa a doplňuje, že třeboňští policisté spolupracují i se strážníky městské policie.

Community policing

Dodává, že tato spolupráce je na velice dobré úrovni. Dále poznamenává, že takzvaný Community policing, tedy nový styl práce, který klade velký důraz jak na místní znalost, tak i na filosofii většího zapojení veřejnosti do policejní práce se daří plnit:

„A to zejména v provádění opatření, která předcházejí protiprávnímu jednání a odstraňování příčin jeho vzniku v úzké spolupráci s orgány státní správy a samosprávy, právnickými a fyzickými osobami.“

Spolupráce se státní správou je podle jeho slov na velice dobré úrovni, kdy obvodní oddělení má uzavřeno 19 koordinačních dohod s městy a obcemi v teritoriu obvodu.

Nedílnou součástí policejní práce je i prevence

Policisté se podílejí na zajišťování bezpečnosti školáků na přechodech, pořádají preventivní přednášky nejméně dvakrát v měsíci v základních školách, účastní se na dětských dnech a významných akcích, jako jsou hasičské slavnosti, výročí obcí a podobně. Plánují hlídky do míst se zvýšenou kriminalitou, preventivní dopravní akce, akce zaměřené na podávání alkoholu mladistvým. Dále spolupracují s rybáři při výlovech rybníků a provádějí i kontroly mysliveckých sdružení.

Na páchání trestné činnosti má podle Kroupy vliv i nezaměstnanost, respektive nedostatek finančních prostředků nezaměstnaných lidí. Na území obvodního oddělení činila na konci prosince nezaměstnanost 6,6 procenta, což znamená 839 nezaměstnaných lidí. „Je to nejvyšší číslo z celého roku, protože v sezonních měsících si lidé hledají brigádu,“ zmiňuje Kroupa.


Jedním z dalších faktorů, které zvyšují kriminalitu, je odlehlost míst. „Zvýšená trestná činnost je důsledkem menší pravděpodobnosti vyskytnutí se svědků,“ vysvětluje Kroupa.

Odlehlá místa jsou například chatová oblast u rybníka Dvořiště v místní části obce Smržov, kde se policisté setkávají především s krádežemi a vloupáními.

Další odlehlá místa jsou Šimanov a Prohanidla u Stráže nad Nežárkou, nebo u Třeboně Holičky a samoty U Kazdů a U Soukup a v neposlední řadě rekreační oblasti podél řeky Nežárky.

„Na odlehlých rodinných domech jsou nainstalována poplašná zařízení, kdy po narušení objektu hlídka provádí kontrolu objektu. V chatových oblastech provádíme preventivní kontroly,“ uvedl Kroupa.

Trestná činnost na Třeboňsku.

Záchrana života

Jeden ze zajímavých případů loňského roku se odehrál v říjnu. „V podvečerních hodinách jsme přijali oznámení o pohřešování jednoho pána z Třeboně, který odešel v odpoledních hodinách do lesa na brusinky a již se domů nevrátil. Do pátrání bylo nasazeno celkem osm policistů z obvodu, jeden pracovník kriminální služby a vyšetřování a dva strážníci. Muže se podařilo za hodinu a čtvrt od ohlášení najít živého a zdravého,“ vypráví Kroupa.

Dívka se žiletkou

Podobné pátrání, kdy čas hrál proti policistům, zažili v Třeboni již i letos. 20. ledna se svěřila matka mladistvé dcery policistovi z obvodního oddělení, že její dcera odpoledne odešla po hádce z domova. Při útěku měla dívka u sebe žiletky, a tudíž mohla spáchat sebevraždu. „Policista neváhal a ihned vyrozuměl dozorčí službu obvodního oddělení, která s případem seznámila vedoucího oddělení a operační středisko. Jelikož zde byla důvodná obava, že si dívka skutečně sáhne na život, bylo nutné rychle zorganizovat pátrací akci a nalézt ji dříve, než bude pro ni pozdě,“ popisuje vážnost situace vedoucí oddělení.

Za několik málo minut byla pátrací akce zorganizována. Zapojili se do ní i policisté ze Suchdola nad Lužnicí, dva policejní psovodi a tři strážníci.
Venku byla zima a mráz, začalo se pomalu stmívat. V 16.20 hodin služební pes štěkotem označil křoví, ve kterém pak pátrači našli dívku s řeznými zraněními. Okamžitě zahájili první pomoc. Přivolali záchranku, která pak mladistvou dívku odvezla do nemocnice.

Vykradač aut

Úspěšné bylo i vyřešení rozsáhlého případu vykrádání aut. Policisté odhalili a dopadli jednatřicetiletého podezřelého, který se specializoval na vykrádání aut zaparkovaných v lesních porostech či na polních cestách na Třeboňsku. Na kontě měl nejméně šest případů.

„Vždy rozbil okénko dveří u automobilu a odcizil vše, co mu pod ruku přišlo. Zmizely nejen osobní doklady, ale i peněženky s finanční hotovostí, fotoaparáty a jiné věci. Ve dvou dalších případech vnikl do oploceného a uzamčeného areálu střelnice v katastru obce Klec. Zde nalezeným kladivem urazil visací zámek u mříží hospodářské budovy a odcizil alkoholické nápoje, potraviny, rovněž také CD a finanční hotovost,“ popsal skutky výtečníka Kroupa.

Pachatel při vykrádání aut způsobil celkovou škodu ve výši nejméně 34 tisíc korun, z toho poškozením věcí nejméně 22 tisíc. Vloupáním do střelnice si na účet připsal dalších nejméně 11 tisíc.

Policisté případ zpracovali ve zkráceném přípravném řízení a podezřelý muž si převzal dne 21. září sdělení podezření.
Obvodní oddělení Třeboň případ zpracovalo ve zkráceném přípravném řízení a pachatel zakrátko stanul i před soudem.