Jedna z nejslabších domácích diváckých návštěv za čtyři sezony v nejvyšší soutěži viděla opravdu parádní první poločas. Trenéři obou týmů sice radost ze svých obran neměli, ale obecenstvo mohlo být spokojeno.

Oboustranné ofenzivní manévry se mu musely líbit, vždyť neuběhlo ještě ani úvodních sedm minut a Lions i Opava měly nastřílených po dvaceti bodech. V domácím dresu se trefoval ze všeho Joshua Nofflet, hosté měli střeleckou produktivitu o něco vyšší, ale neházeli tak často, neboť jim to Lvi výborným doskokem nedovolili (útočný doskok: 15:7). Horší střelbu z pole domácí celek vynahrazoval naprosto neomylným proměňováním trestných hodů, kde dlouho držel stoprocentní úspěšnost.

Prakticky celý první poločas nabízel stejný obrázek hry, kdy se mužstva střídala ve vedení. Lions nejvíce vedli o 5 bodů (8. – 25:20; 11. – 35:30) a prohrávali o osm (16. – 39:47). První půli nakonec vyhráli rozdílem koše, když se těsně před koncem druhé periody trefil z trojkové vzdálenosti Stephon Lamar.

Jednapadesát inkasovaných bodů donutilo Slezany k tomu, aby přitvrdili ve své zónové obraně. Nic nedbali toho, že nemají k dispozici Martina Gniadeka a Filip Zbránek má na kontě tři fauly už od 4. minuty a hru zagresivnili.

Procento střelecké úspěšnosti Jihočechů začalo prudce klesat, ale ti se stále drželi díky šestkám a poctivé bojovnosti. Je velká škoda, že domácí tým nedokázal zužitkovat převahu na doskoku, kde se velmi často jeho hráči rvali úspěšně o balón.

Ve třetím kvartálu bylo celkem čtyřikrát vyrovnáno. Ještě 63 vteřin před koncem předposledního dějství domácí tým ztrácel pouze dva body (63:65). Jenže necelé pětiminutové údobí na rozhraní třetí a čtvrté periody Hradec prohrál 0:12, jeho ztráta byla rázem dvouciferná a při ní víceméně zůstalo až do závěrečného klaksonu.

„Hosté ukázali svou vyzrálost a někteří jednotlivci svou velikost. Například Jakub Šiřina nebo Luděk Jurečka, jenž dal důležité koše, které Opava zrovna potřebovala. Pohlídala si začátek, abychom jí neutekli jako minulý týden v pohárovém zápasu. O svém vítězství rozhodla ve třetí čtvrtině, kdy jsme nabrali manko. My jsme v některých chvílích střelecky upadli, v těch momentech nám chyběl hráč, který by mužstvo podržel, když se ostatním nedaří. Nám opět nebyla k ničemu výborná hra na doskoku. Opava vyhrála zaslouženě," uvedl trenér Lions Karel Forejt.

„Pro nás je to důležitá výhra. Před týdnem jsme zde hráli pohár a porazit Hradec v tak krátkém úseku dvakrát v domácím prostředí je velice těžké. První poločas byl oboustranně útočně laděný s vysokým procentem úspěšnosti střelby. Ani jeden z týmů se nemohl dostat do obrany. Rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme zlepšili obranu a soupeř netrefil. Poté jsme zaznamenali šňůru 12:0 a šli jsme na patnáctibodový rozdíl, což jsme si už pohlídali. Byli jsme ukázněnější, deset ztrát je dobré číslo. Bohužel jsme výrazně prohráli na doskoku, což zapříčinil první poločas," připojil své hodnocení opavský kouč Petr Czudek.

Již v sobotu se jindřichohradečtí basketbalisté představí znovu doma v souboji s USK Praha (18 hodin). A už by bylo na čase uspět, neboť na předposlední příčku Lvů se již na rozdíl jediné výhry dotáhlo poslední Brno.

J. HRADEC – OPAVA 83:92 (28:25, 51:49, 63:68)
Body: Nofflet 24, Lamar 16, Šoula 10, Zuzák 8, P. Novák 7, Vošlajer 6, Manley 6, J. Novák 2, Fait, Stegbauer – Klečka 20, Šiřina 20, Blažek 15, Jurečka 14, Vlček 7, Cvek 5, Kramný 6, Zbránek 4, Kvapil.
Trojky: 6:11. Fauly: 22:22. Trestné hody: 21/19:21/13. Rozhodčí: Hošek, Kučerová, Salvetr. Diváci: 600.

Autor: Roman Pišný