V Třeboni vyrůstají nejen talentovaní házenkáři, ale i nadějní rozhodčí.

Kempu se zúčastnili i dva sedmnáctiletí třeboňští házenkářští sudí Josef Čapek a Lukáš Veselý, kteří nám zodpověděli několik dotazů.

Byli jste nominováni jako nadějní rozhodčí. Co to pro vás osobně znamená?
Lukáš Veselý: Určitě nás účast na této akce hodně potěšila. Učili nás ti nejlepší, jako je delegát Václav Formánek, předseda komise rozhodčích Ivan Dolejš a další. Určitě jsme se tím posunuli zas o krok dál. Ukázalo se, že se máme ještě hodně co učit.

Celá házenkářská extraliga zaznamenala velice výrazné omlazení. Mluví se o střídání generací. Je tento trend patrný i v řadách rozhodčích? Je to právě to, oč házenkářský svaz usiluje?
Josef Čapek: Nikdy se mi dobře nehrálo, když pískali rozhodčí ze staré školy. Je pravda, že mnoho mladých hráčů si dělá licence, aby mohli pískat.
Lukáš Veselý: V lize působí již vysoký počet mladých dvojic a určitě je to přínos do budoucna.

Jste velice mladá dvojice arbitrů, kde jste dosud získávali zkušenosti?
Josef Čapek: Zatím to nebylo zas tak slavné. Prozatím jsme rozhodovali utkání krajského přeboru a naší největší akcí byl nejspíš Prague Hanball Cup, na který se chystáme i letos. Jde o největší mezinárodní mládežnický turnaj v Evropě.

Jaké jsou vaše cíle z pohledu řízení zápasů, která ze soutěží by vás opravdu lákala?
Oba: Byli bychom nadmíru šťastní, kdyby se nám povedlo dostat se na soupisku českých extraligových rozhodčích a zapískat si třeba i Evropský pohár.

Co přesně by nemělo chybět moderním sudím?
Josef Čapek: Myslím si, že by se neměli především bát být progresivnější a nenechat se zbytečně ovlivnit diváky. Také rychlé rozhodování patří k dobrému rozhodčímu.
Lukáš Veselý: Určitě je v dnešní době důležitá znalost cizích jazyků, především angličtiny. Rozhodčí by také měli neustále sledovat novelizaci pravidel a ostatních moderních trendů.

Čeští rozhodčí mají ve světě poměrně dobrou pověst. Například dvojice Kohout – Dolejš pískala i na olympijských hrách a na nedávném MS v Chorvatsku se zase předvedli Válek s Opavou.
Josef Čapek: Myslím, že nám všem ukázali, že i rozhodčí z malé země se může dostat až na tu nejvyšší úroveň a tam předvést své kvality.
Lukáš Veselý: Opava s Válkem jsou nyní spolu s dvojicí Novák – Kohout nejlepšími českými rozhodčími a jejich účast na světovém šampionátu to jen potvrzuje.

Matěj Měchura