Ta zatím byla odměřována klasicky od ledna do prosince, tedy jedním kalendářním rokem. Letos ovšem Česká ricochetová asociace rozhodla o tom, že se sezony začnou půlit formou podzim/jaro.

Ročník 2009 se tím pádem rapidně zkrátil, začal nyní v lednu a ukončen bude v červnu mistrovstvím ČR. Další sezona bude už s lomítkem, a sice 2009/2010, přičemž zahájena bude 1. září.
První významnější akcí letošní zkrácené sezony byl turnaj mužů kategorie A, jenž se uskutečnil v Jindřichově Hradci.

Domácí bojovali

Do turnaje nejvyšší kategorie se přihlásila i trojice ricochetistů domácího RC J. Hradec. Ta neměla jednoduchou úlohu, protože proti ní stáli silní protivníci z pražských klubů a rovněž z vyhlášené bašty v Plané nad Lužnicí.

Odtud přijel také Alan Mačor, jenž byl pasován do role jednoho z favoritů. Na něho v prvním kole narazil domácí Karel Adam a dokázal s ním překvapivě uhrát jeden set, celkově však duel vyzněl jasně v Mačorův prospěch. Bojovný výkon předvedl i další jindřichohradecký hráč Jan Pulkráb. Ani on ovšem na soupeře nestačil, když nedokázal čelit nepříjemné hře táborského Jaroslava Kindla.

„Soupeř hrál vychytrale a dost tvrdě, jeho bodyčeky na kurtu by se snad neztratily ani v kanadském hokeji,“ líčil porážku Pulkráb.

Jediným domácím borcem, jenž uspěl v úvodním kole, byl Petr Sobotka, který neomylným trefováním spár udolal Pražana Martina Rudovského.

Spáry už nestačily

Sobotka se v semifinále pokusil prosadit stejnou hrou proti Kindlovi. Znovu často „spároval“, ale na táborského borce, jemuž nebývale vycházelo téměř vše, ani tato taktika nestačila. Velmi zajímavý byl druhý semifinálový souboj, v němž se střetli třetí (Malý) a šestý (Mačor) muž prosincového mistrovství ČR.

Duel prakticky rozhodla situace z poloviny první sady, kdy Malému připadl sporný balón. Po skončení se zápas ještě dlouho verbálně „dohrával“, ale to se již nemohlo na výsledku nic změnit.

Malý bez ztráty

Finále mělo jasného favorita v Malém, jeho protivníkem byl Kindl. Ten se sice pokusil prosadit stejnými prostředky jako v předchozích kolech proti jindřichohradeckým hráčům, ale na ostříleného trojnásobného bronzového medailistu z MČR (2005, 2006, 2008) to bylo málo. Radek Malý finálové utkání vyhrál 3:0, přičemž stejnou výhrou skončily všechny jeho zápasy turnaje.

Turnaj se vydařil

Z hráčů pořádajícího RC J. Hradec skončil nejvýše Sobotka, jenž v boji o konečnou třetí pozici podlehl Mačorovi 0:3. O 5. místo: Pulkráb – Synek 3:2, o 7. místo: Adam – Rudovský 2:3.

„Turnaj se odehrál v příjemné atmosféře, pořadatelům patří dík. Hráči u nás byli spokojeni, což pro ně byla nejlepší pozvánka, aby přijeli i na příští turnaje, které se tady uskuteční,“ konstatoval Jan Pulkráb.

Nejbližší akcí v ricochetovém centru na jindřichohradeckém sídlišti Vajgar bude republikový turnaj juniorů, který se koná v sobotu 14. února.

Roman Pišný