K lepším výsledkům příliš nevedly ani změny v hráčském kádru a klub tak angažoval chorvatského trenéra Rudolfa Juga, který vede mužstvo Fio basket společně s trenérem Karlem Forejtem. „S panem Jugem jsme se domluvili na spolupráci do konce sezony, o jeho dalším působení u nás se rozhodně po jejím skončení,“ říká tiskový mluvčí jindřichohradeckého klubu Jan Šebek.

Rudolf Jugo působil jako trenér v Chorvatsku, Slovinsku, Bosně, Kosovu a naposledy také na Slovensku. Jindřichův Hradec znal chorvatský kouč už předtím, než letos 23. ledna k týmu nastoupil. „Před třemi roky jsem trénoval slovenský Svit a byli jsme zde v létě na tradičním přípravném turnaji. Už tehdy jsem trochu poznal město i lidi, kteří se kolem zdejšího basketbalu pohybují,“ potvrzuje Jugo, že prostředí v Jindřichově Hradci pro něho nebylo v době jeho příchodu úplně neznámé.

Rudolf Jugo má bohaté trenérské zkušenosti zejména z balkánských zemí, českou Kooperativu NBL teprve poznává. „Viděl jsem několik zápasů a myslím, že v české nejvyšší soutěži hrají kvalitní hráči. Třeba v Chorvatsku, kde jsem rovněž trénoval, měla před nějakými deseti roky liga větší úroveň. Nyní bych ale řekl, že česká a chorvatská liga jsou si podobné,“ míní Jugo.

K Vajgaru přišel Rudolf Jugo v situaci, kdy měl Fio basket za sebou šňůru osmnácti porážek v řadě. „To se samozřejmě projevilo v hlavách hráčů a je těžké to ihned změnit. Třeba proti Děčínu jsme dokázali hrát třicet osm minut výborný basketbal, poslední dvě minuty však byly z naší strany špatné. Je třeba hrát velmi koncentrovaně a zodpovědně po celých čtyřicet minut,“ říká chorvatský kouč, co chce změnit, aby se dostavily lepší výsledky.

Podle vlastních slov přišel na jih Čech místnímu účastníkovi Kooperativa NBL především pomoci. Role stávajícího trenéra Karla Forejta a Rudolfa Juga jsou rovnocenné. „S kolegou si přejeme, aby se nejvyšší soutěž v Jindřichově Hradci udržela. Veškeré kroky spolu konzultujeme a pracujeme společně na tom, aby se mužstvo co nejdříve zvedlo a začalo vyhrávat,“ říká ke svému působení u týmu Fio basket Rudolf Jugo.