Informaci o tom, že se jindřichohradecký klub vrací do elitní soutěže, potvrdil generální manažer GBA Lions Radek Novák. „Je potřeba říct, že sportovní cesta se nám vzhledem k dvěma nedokončeným sezonám kvůli pandemii koronaviru zavřela a alternativa, že svaz nejvyšší soutěž rozšíří, o které se už nějaký čas hovoří, stále není jistá. Když se tedy objevila tato možnost, začali jsme se svitavským klubem vyjednávat a jsem rád, že se nám to povedlo dotáhnout do konce, protože jsme rozhodně nebyli jediní, kdo měl o nejvyšší soutěž zájem,“ zdůraznil Radek Novák.

Podle něj v této záležitosti sehrál klíčovou úlohu předseda hradeckého klubu Petr Novotný a díky jeho kontaktům se Lions nasměrovali až k majitelům Svitav. „Vypadl jim klíčový partner a v tom okamžiku se dostali do neřešitelné situace. Jednání probíhala poměrně rychle, i když jsme nebyli samotní zájemci, ale zřejmě jsme na představitele tamního klubu zapůsobili. Celou věc jsme oznámili v okamžiku, kdy Svitavám skončila sezona v předkole play off,“ podotkl Radek Novák s tím, že cenu za licenci po dohodě se svitavským klubem zveřejňovat nebude.

Jindřichohradečtí Lvi mají strategii, jak bude mužstvo vypadat a fungovat, i kdo jej v NBL povede. Na pozici hlavního trenéra se posune Američan Gilbert Abraham, jenž dosud u prvoligového týmu mužů působil v roli asistenta a zároveň v juniorské akademii GBA plnil roli dovednostního kouče.

Kádr českých hráčů už je také vytvořený, včetně Hradečáků Borovky, Bzonka či Vojtěcha Nováka a k dispozici by měl být i mladíček Oupoh.

„Tým budeme postupně doplňovat posilami ze zahraničí, které už v Americe oslovuje trenér Abraham, k čemuž dostal volnou ruku. Áčko trochu odtrhneme od naší akademie, ale hráče odtud samozřejmě budeme moci v případě potřeby nadále využívat. Stejně jako kluky, kteří budou nastupovat v I. lize za Pelhřimov, který je naší farmou,“ tvrdí manažer.

A co bude s prvoligovou licencí Lions? Údajně o ni stojí právě ve Svitavách, ale v úvahu připadá i jiná možnost.

„Řešíme, zda ji zapůjčíme do Svitav, další alternativou jsou České Budějovice, kde by se mohli naši hráči ohrávat. Tomu nahrává, že je to k nám blízko,“ vysvětluje.

Radek Novák věří, že jindřichohradecké basketbalisty budou jejich partneři nadále podporovat a minimálně ve stejné míře, jako tomu bylo při jejich posledním účinkování v nejvyšší soutěži. A že se k nim přidají i další.

„Jindřichův Hradec bude dobrou basketbalovou adresou. Myslím, že pro fanoušky bude náš tým velkým lákadlem. Nebude sice kdovíjak zkušený, ale bude o to dravější a plný talentu,“ uzavírá Radek Novák.

Kooperativa NBL odstartuje v září, jindřichohradecký celek začne hlavní fázi přípravy v srpnu.