O poznání horší už je situace v závodní silniční cyklistice. „Máme dost funkcionářů, ti ale nemají pro koho připravovat závody," pojmenoval Jan Hájek palčivý problém současné doby. „Dlouhodobě se pořádají cyklokrosy v Táboře, ve Vimperku se věnují horským kolům, jezdí se nejrůznější turistické seriály, na silnici je nejvýraznější závod Okolo jižních Čech," připomíná akci, kterou prakticky uvedl v život.

V dobách, kdy Jan Hájek sbíral první zkušenosti, byla doba na silnicích klidnější.
„Ani se rodičům moc nedivím, že nechtějí pouštět své děti mezi automobily, to aby trnuli hrůzou, jestli se jim vůbec vrátí. Za mého dětství se jezdilo třeba ve Strakonicích, Trhových Svinech nebo v Písku a na dalších místech, to už bohužel neplatí."
Že by překypoval optimismem, se tvrdit nedá. „Nevidím světlo na konci tunelu, nezdá se mi, že by se to v dohledné době zlepšilo. Na horských kolech, na turistických akcích je účast masová, rozumím tomu, proč se děti na současnou přeplněnou silnici tolik nehrnou."
Vrcholem roku v silniční cyklistice by měl být závod Okolo jižních Čech. Pořadatelé už naplánovali etapy, pevně stanovili termín. Pojede se na konci letních prázdnin, od 31. srpna do 4. září.

„Startovat budeme na centrálním náměstí v Budějovicích, skončíme opět v Jindřichově Hradci. Letošní ročník bude znovu Světovým pohárem," potvrzují pořadatelé. „Připravujeme ještě zásadní novinku, brzy ji zveřejníme," uvedl pro náš Plus Deník Jan Hájek.