Sedmé místo na mistrovství světa v kategorii do třiadvaceti let a vítězství v domácím Toi Toi Cupu vyneslo cyklokrosaři Jakubu Skálovi z Tábora páté místo v letošní anketě o jihočeského Sportovce roku.
V probíhající cyklokrosařské sezoně se již Skálovi tolik nedaří, v desítce nejlepších se však závodník ČEZ CT Tábor ocitl zaslouženě.

V létě jste utrpěl těžký pád z kola při silničním závodě a prvotní prognózy vůbec nebyly příznivé. Jak vám tenkrát bylo?
Stalo se to při závodě Okolo jižních Čech. Byl jsem převezen vrtulníkem do českobudějovické nemocnice s podezřením na zlomené obratle. Naštěstí se žádné zlomeniny nepotvrdily, měl jsem jen pořádně naražená žebra a rozsáhlé odřeniny.

I tak to muselo být velice nepříjemné…
Byl jsem dva týdny bez tréninku. Jenom jsem ležel a nemohl nic dělat.

Smůla se vám ale lepila na paty dál a stále jste se nemohl dostat do tréninkového tempa?
Potom mě zase napadl nějaký vir a nemohlo se přijít na jeho původ. Táhlo se to se mnou dlouho a přišel další tréninkový výpadek.

To ale nebylo všechno, že?
Když jsem se vyléčil, zdálo se, že se konečně rozjedu, ale znovu se objevil vir a vystavil mi další stopku.

Takto jste si vstup do sezony jistě nepředstavoval. V současné době jste již po zdravotní stránce v pořádku?
Je to jako by vám někdo stále házel pod nohy klacky, což je velký nápor na psychiku. Snažím se ale přes to přenést a bojuji dál.

Je pro vás tento rok, kromě nemocí a zranění, protivníkem i silnější konkurence na domácích závodech Toi Toi Cupu?
Ani bych neřekl. Možná je to tím, že na třech závodech se sešla silnější mezinárodní konkurence. Tyto závody byly zařazeny do první kategorie. Jelo se o více bodů i větší peníze, takže to přilákalo více zahraničních závodníků.

Lepší konkurenci jste ale jistě uvítali?
Pro naše jezdce to bylo jenom dobře, protože se k nám dostal kvalitní závod. Ostatní klasické závody Českého poháru však zůstávají stejné jako dřív a pohybují se na nich stále stejní cyklokrosaři.

V celkovém pořadí Toi Toi Cupu vládne Tomáš Paprstka a do konce seriálu zbývá odjet jediný závod. Může jeho pozici ještě někdo ohrozit?
Tomáš si už vytvořil hodně velký náskok a při mistrovství republiky by musel mít mimořádně špatný den, aby mu celkové prvenství uniklo.

Minulý ročník Českého poháru jste vyhrál vy, šance na obhajobu je tedy podle vás minimální?
Já jsem až čtvrtý a vzhledem k problémům, které mě v této sezoně provází, za to můžu být ještě rád.

Pokusíte se ještě zaútočit alespoň na medailové umístění?
Příliš na to nepomýšlím.

Poslední pohárový závod, který se 9. ledna pojede v Kolíně, bude zároveň mistrovstvím republiky. Pokusíte se napravit nepříliš vydařenou sezonu?
Domácí šampionát pro mě bude vrcholem. Věřím, že zmobilizuji síly a na závod se dobře připravím.

Pak vás ještě čekají dva závody světového poháru a především mistrovství světa v belgickém Zolderu. Na minulém šampionátu v Táboře jste závodil v kategorii do 23 let naposledy. Jaké budou vaše ambice tentokrát?
Závod mistrovství světa bude těžký. Pojedu poprvé v kategorie elite, a to už je o něčem jiném.

Váš velký kamarád Michael Boroš přestoupil před sezonou do zahraniční stáje a vy jste v Táboře tak trochu osiřel. Nemrzí vás nakonec, že jste také nezměnil dres?
Samozřejmě to trochu bolelo, ale smířil jsem se s tím a řekl bych, že mám teď v Táboře výborné podmínky. Nemohu si stěžovat.

Dají se podmínky, které máte nyní, srovnat s těmi, jež mají vaši táborští kamarádi v Belgii?
V Belgii jsou kvalitnější závody a je tam i lepší zázemí. Belgičané prostě patří do světové špičky.

Od Michaela Boroše či Adama Ťoupalíka a dalších jistě máte informace z první ruky?
Potkáváme se většinou na závodech, protože kluci bydlí právě v Belgii. Nevídáme se tak často jako dřív, ale když je příležitost, rádi si popovídáme.

Zkoušíte také jiné sporty?
V létě jsem si pořídil horské kolo a vyjížďky na něm pro mě znamenají odreagování.

A zase jsme u kola. Bavilo by vás vyzkoušet jinou cyklistickou disciplínu na závodech? Třeba právě to horské kolo, ke kterému byste mohl mít podle mé laické úvahy jako cyklokrosař nejblíže?
Cross-country a cyklokros mají společné snad jen to, že obě disciplíny se jedou v terénu. Terén pro horská kola je ovšem mnohem obtížnější. Jsou tam prudší výjezdy i sjezdy, není to tak dynamický sport jako cyklokros. Závodník na horském kole musí být přece jenom obratnější.

Zdá se, že bez kola se neobejdete. Občas ale ze sedla přece jenom sesednete. Co potom nejraději děláte?
Když mám volno, snažím se relaxovat a od kola si odpočinout. Jiné sporty příliš nesleduji, volný čas se snažím využít na maximum.