Vznikl na sklonku roku 2016 a zázemí nalezl na břehu rybníku Vajgar v areálu městské plovárny. Do té doby několik let působil pod hlavičkou hradeckého veslařského klubu Vajgar.

Smíšená posádka mužů a žen Vajgarská saň se pravidelně účastní především závodů v jihočeském regionu. Letos se spolek navíc rozrostl o čistě dámskou posádku s příznačným názvem Vajgarské sirény a také o smíšenou juniorskou sestavu dětí do 18 let, která dostala název Vajgarská dráčata. Za jejím zrodem stojí především spolupráce s jindřichohradeckou 2. základní školou v Janderově ulici.

Obě nové kategorie už mají za sebou svou závodní premiéru, která dopadla nad očekávání. Spolek se zúčastnil tradičních závodů dračích lodí na třeboňském rybníku Svět.

„V silné konkurenci se naše tři týmy rozhodně neztratily. Ženy i juniorská posádka v Třeboni shodně obsadily krásné třetí místo. Věříme, že jim forma a nadšení vydrží celou sezonu,“ podotkla členka spolku Jana Kaňková.Už v sobotu se dračí lodě z Jindřichova Hradce vypraví do jihočeské metropole, kde se v centru města na soutoku Malše a Vltavy koná třetí ročník závodů s názvem Draci mezi mosty, který začíná v 10 hodin a své zázemí nalezl na Sokolském ostrově.

Hradečtí dragoni však nebudou zahálet ani o prázdninách. V sobotu 7. července se zúčastní vyhlášeného klání v Purkarci. Na Hněvkovické přehradě je na programu již 13. ročník tohoto závodu.

Hlavní pozornost však spolek soustředí na sobotu 14. července, kdy doma na rybníku Vajgar uspořádá první ročník závodů Vajgarská saň.

„Srdečně zveme všechny příznivce tohoto netradičního sportu. Kromě závodů dračích lodí se mohou těšit i na bohatý doprovodný program,“ doplnila Jana Kaňková.

Závody dračích lodí jsou určeny pro posádky o 16 až 20 pádlujících, s bubeníkem a kormidelníkem. Tratě tvoří nejčastěji sprint na 200 metrů, případně závod na jeden kilometr s obrátkou.