Předseda jindřichohradeckého okresního sdružení ČSTV Petr Hudler hodnotí letošní ročník ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2008 okresu Jindřichův Hradec:

Pokud se z pozice prvního muže sportu na Jindřichohradecku ohlédnete za rokem 2008, jaký podle vás byl?
Myslím, že docela dobrý. Ale tak, jak to ve sportu bývá, někomu vyšel lépe, jinému o něco hůř. Vidíme to na příkladu třeboňských extraligových házenkářů, kteří v uplynulých dvou letech jednou vyhráli a jednou skončili druzí, ale letos se mezi nejlepší kolektivy neprobojovali. Nyní se jim prostě tolik nevede, mají třeba početnou marodku a jsou tam i jiné aspekty. Jinak však lze obecně říct, že se sportovcům dařilo a já věřím, že se jim bude dařit i nadále. Ovšem hodně záleží i na tom, jaké podmínky se jim k tomu dokáží vytvořit.

Souhlasíte s názorem, že role obcí ve financování tělovýchovy a sportu začíná být nezastupitelná?
To je pravda a já jsem rád, že se to stále vylepšuje, což třeba potvrdila i hojná účast představitelů obcí na vyhodnocení této ankety. Ukazuje se, že radnice mají o sport zájem i snahu mu pomoci technicky a materiálně. Výkonnost je pak už samozřejmě věcí samotných sportovců. Musí se snažit, aby vytvořené podmínky co nejlépe využili.

Jak vlastně anketu Nejúspěšnější sportovec roku vnímáte z pohledu její objektivity?
Sportovci si anketu zaslouží, to bezesporu, i když asi nikdy nebude zcela objektivní. Vždy si někdo najde důvod, proč by to mělo být tak, či onak. Je třeba si uvědomit, že jsou tam zastoupeny sporty, které jsou nesrovnatelné. Některé odvětví pěstuje ohromné množství lidí, třeba Českomoravský fotbalový svaz má skoro 400 tisíc členů, čili fotbalisté se potom prosazují daleko složitěji, protože je tam velká konkurence a množství výkonnostních úrovní. Anketa je tedy spíše oceněním úspěchů na mezinárodním poli nebo na vrcholných republikových kláních. To se projevilo i na tomto vyhodnocení, kdy se na přední místa sice dostali sportovci z různých odvětvích, ale rozhodovalo hlavně to, že docílili úspěchů na mistrovství světa či Evropy, případně se těchto šampionátů zúčastnili.

Jaké výkony dosažené sportovci z Jindřichohradecka vy osobně považujete za nejhodnotnější a pro koho jste v anketě hlasoval?
Z titulu své funkce bych asi neměl říkat, koho jsem volil. My jsme prostě vybírali z určitého okruhu, který navrhly jednotlivé sportovní oddíly. Ale pokud bych měl hodnotit, myslím, že je v první řadě zapotřebí rozdělit kategorie na kolektivní a individuální sporty. To jsou totiž věci, které nejdou dost dobře srovnat. Vezměte příklad: pokud je někdo výborným střelcem v hokeji či basketbalu, je to dáno i tím, že mu musí někdo ty šance připravovat, takže tam těžko lze vyzdvihovat jen jednotlivce. Pro mě je tedy nejdůležitější, že se v okrese daří držet několik družstev v celostátních ligách, což je velkým přínosem. A pak tu máme jednotlivce, kteří dosahují slušných umístění na úrovni mistrovství republiky. Ať už se jedná třeba o bojová umění, atletiku, biatlon či plavání. Tato odvětví byla v uplynulém roce hodně vidět.

Co v letošním roce sportovce z pohledu jindřichohradeckého okresního sdružení ČSTV čeká?
ČSTV se stará spíše o materiálně technickou základnu, a tam momentálně situace není příliš příznivá. Je to dáno hlavně tím, že peníze, které oddílům přerozdělujeme, mají zpoždění. Uvidíme, jak se v tomto ohledu situace bude nadále vyvíjet, protože i to může sportovní činnost částečně ovlivnit. Jinak bych si přál, aby se i v letošním roce podařilo někomu ze sportovců „vyletět“ tak, abychom mohli při dalším vyhlašování ankety do výčtu nejúspěšnějších přidat další nová jména.

V současnosti dostávají ocenění sportovci ve třech kategoriích, a to dospělí jednotlivci, mládež do 15 let a kolektivy. Uvažuje ČSTV v příštích letech třeba o rozšíření o nějakou další kategorii? Mám na mysli třeba síň slávy či trenéry.
Určitě o tom přemýšlíme, a to především v souvislosti se zmiňovanou síní slávy. Ale je to i otázka toho, zda budeme ve vyhlašování pokračovat s agenturou, která to měla na starosti letos. Ta má totiž určitý časový limit, do kterého se musíme vejít, takže je to věc dalšího jednání. Navíc bychom rádi, jak už jsme to učinili nyní v Dačicích, aby se vždy v místě, kde se vyhlašování ankety koná, mohlo formou ocenění poděkovat místním dlouholetým funkcionářům za přínos sportu a tělovýchově.

Vrátí se příští rok galavečer zpět do Jindřichova Hradce?
Zatím je to tak připravené. Říkali jsme, že budeme při vyhlašování nejlepších střídat tři velká města, tedy Jindřichův Hradec, Třeboň a Dačice. Ale je pravda, že nyní registrujeme zájem i z dalších míst Jindřichohradecka, takže o tom budeme ještě diskutovat.