Vítězem kategorie jednotlivců se trochu nečekaně stal běžec Zdeněk Pech z jindřichohradeckého atletického oddílu SKOK. Ten závodí v kategorii Masters ve věku 55 až 59 let. V loňském roce vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa ve Finsku na 400 metrů překážek a cenný kov stejné hodnoty i na evropském šampionátu v Portugalsku v hladké čtvrtce. Držitel šesti českých veteránských rekordů zároveň v roce 2022 získal dva halové tituly mistra republiky na 60 a 200 metrů a stříbro na MČR na 400 metrů překážek.

Druhou příčku obsadila třeboňská taekwondistka Veronika Rožboudová. Jejím největším úspěchem v loňském roce je zisk titulu mistryně Evropy v týmových technických sestavách a individuální druhé místo na tomto šampionátu rovněž v technických sestavách. Je i vítězkou Poháru svazu matsogi a Moravia Open v matsogi.

Třetí skončil loňský vítěz Jonáš Kešnar. Jindřichohradecký plavec a paraplavec skončil na šestém místě na mistrovství světa v polohovém závodě na 200 metrů, vyhrál jeden závod Světové série na čtyřstovkové polohovce a je i trojnásobným mistrem republiky v paraplavání.

Desítka úspěšných mládežníků skýtá pestré zastoupení a širokou škálu jejcih úspěchů, ale v této kategorii se pořadí neurčuje.

Mezi sportovními kolektivy v kategorii dospělých se z triumfu v anketě radovaly jindřichohradecké házenkářky. Ty v loňské sezoně vybojovaly v I. lize čtvrté místo, což je nejlepší umístění od éry, kdy startovaly v interlize. Cenný je především fakt, že kádr tvoří pouze odchovankyně klubu.

Za nimi skončili basketbalisté GBA Lions, kteří sice vloni sestoupili z nejvyšší soutěže, ale v probíhajícím ročníku I. ligy se jim daří a atakují přední příčky v tabulce. Třetí místo obsadilo družstvo dospělých a juniorů z Klubu biatlonu Staré Město, které se v letním biatlonu stalo nejúspěšnější v republice v hodnocení klubů a ovládlo i žebříček Českého poháru.

V mládežnických kolektivech první dvě příčky patří mladým veslařům. Vyhráli dorostenci Jiskry Třeboň, mezi jejichž největší úspěchy v loňském roce patří titul mistrů republiky na osmě, vítězství na stejné lodi na pražských Primátorkách i na Olympic Hope regatě v Polsku. Družstvo starších žákyň z hradeckého VK Vajgar zase vyhrálo celkové hodnocení Českého poháru a kromě dalších medailí má i dva české tituly z MČR na párové i nepárové čtyřce. Třetí místo brali basketbaloví junioři GBA Lions Jindřichův Hradec, kteří jsou úřadujícími tuzemskými šampiony této věkové kategorie a rovněž v probíhající sezoně atakují nejvyšší pozice.

V rámci ceremoniálu obdržely zvláštní cenu za dlouholetou a úspěšnou činnost v oblasti sportu a tělovýchovy i osobnosti, které navrhlo město Třeboň. Jedná se o Kateřinu Bišovou, která vede oddíl juda, je držitelkou 3. danu, trenérkou a zkušební komisařkou. Dalším je legenda a duše třeboňské házené Josef Neužil, kterému nikdo neřekne jinak než Áža. Třetím je Miroslav Foral, který stál v lázeňském městě před dvaceti lety u zrodu úspěšného boxerského oddílu. Laureátem ceny Osobnost regionu Česká unie sportu ocenila Josefa Švece z Chlumu u Třeboně. Dříve aktivní fotbalista a volejbalista byl posléze dlouholetým předsedou tamní tělovýchovné jednoty Jiskra. Poslední dvě dekády je hlavním pořadatelem populárního Běhu kolem Hejtmanu.

Anketa, kterou každoročně organizuje jindřichohradecké okresní sdružení České unie sportu, je tradičně vyhodnocována ve čtyřech kategoriích: jednotlivci do 18 let (bez uvedení pořadí), jednotlivci dospělí, kolektivy mládeže do 18 let a kolektivy dospělých (3).

„Anketa už má téměř dvacetiletou tradici a jsme rádi, že můžeme sportovce za jejich výkony touto cestou vyzdvihnout,“ podotkl Jindřich Švec, předseda výkonného výboru okresního sdružení ČUS.