Kapitánem florbalové Jihočeské reprezentace na víkendovém turnaji South Bohemia Sika cup byl Ondřej Havelka. Zkušený hráč českobudějovických Štírů je stabilním prvkem jihočeského výběru a odvádí zde stejně spolehlivou práci jako ve svém mateřském klubu.

Předpokládám, že v Jihočeské reprezentaci se potkali hráči, kteří se vzájemně znají. Je tomu tak?
Tři kluky jsem poznal až těsně před turnajem. Jinak se osobně znám se všemi, protože hrajeme stejnou soutěž. Navíc florbalové zápasy pískám jako rozhodčí, takže i takhle kluky znám.

Letos jste zaznamenali svou druhou účast na turnaji?
Já osobně jsem se toho turnaje zúčastnil již potřetí. Jednou jsem tu byl se svým oddílem Štíři České Budějovice a dvakrát jsem tu hrál za Jihočeskou reprezentaci.

Jak jste se do jihočeského výběru dostal?
Oslovil mě trenér Jihočeské reprezentace Jakub Šimek a naše spolupráce trvá již od samotného vzniku jihočeského týmu, tedy zhruba dva roky. Máme velmi dobré vztahy a pomáhal jsem mu i se složením jihočeského reprezentačního výběru.

Se Štíry hrajete národní ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž. Jindřichohradecký turnaj, na který jezdí špičkové české týmy, je asi úplně o něčem jiném?
Jindřichohradecký turnaj je úplně něco jiného. Je fajn zahrát si proti kvalitním soupeřům, které v soutěži běžně nepotkáváme. Zároveň je to určitě příjemnější příprava, než posilování a běhání ve Stromovce.

Rozdíl musí být i v samotné kvalitě hry…
To je bez debat. Žádný jihočeský klub by si tady moc nezahrál. Je to vidět na příkladu Bystřice nad Pernštejnem, kterou jsme porazili ve čtvrtfinále. Tento klub hraje stejnou soutěž jako Štíři. Bystřice začala turnaj poměrně dobře, ale postupně jí docházely síly. Přece jenom na tom nejsme fyzicky tak dobře, abychom se mohli měřit s těmi nejlepšími.

Na turnaji jste se dostali do čtvrtfinále. Jak si tohoto výsledku ceníte?
Zahrát si čtvrtfinále, byl náš minimální cíl. Ve skupině jsme zaváhali s Košicemi, ale nakonec jsme díky tomuto zaváhání narazili v osmifinále na Bystřici. Pokud bychom měli hrát proti nějakému prvoligovému mužstvu, bylo by to pro nás mnohem složitější.

Co vás s Jihočeskou reprezentací čeká dál?
Letos už nic dalšího. Je to tým vytvořený speciálně na tento turnaj, který je navíc v letním období ojedinělý. Nemáme ani společné tréninky. Připravujeme se ve svých klubech a sešli jsme se až těsně před turnajem. Jednotlivé pětky byly zachovány tak, jak hrají v klubech.

Letní příprava s českobudějovickými Štíry již začala?
Po skončení ligy jsme měli v klubu volných jen čtrnáct dní. Potom jsme začali pozvolna trénovat, abychom nevypadli úplně z tempa, a poslední tři týdny se už připravujeme naostro. Uskutečnilo se také nějaké soustředění a pomalu se budeme přesouvat do haly.

V právě uplynulém ročníku národní ligy se Štírům dařilo a dokonce jste usilovali o postup do první ligy. Proč to nevyšlo?
Nejprve jsme hráli kvalifikaci s Opavou. Sehráli jsme vyrovnané duely a prohráli jsme si to víceméně sami. Ještě jsme měli možnost to napravit v baráži, ale proti Startu Praha jsme už neměli šanci.Série byla jednoznačná.

Mrzelo vás to hodně?
Když se tým dostane do takovéto fáze, tak pochopitelně udělá pro úspěch maximum. Na rovinu však musím říci, že postoupit do první ligy by bylo fajn, ale v současném složení bychom na to neměli. Kráčeli bychom od porážky k porážce a jistě by to mělo maximálně roční trvání.

První liga je v porovnání s národní ligou o hodně kvalitnější?
Ukázalo se to i na South Bohemia Sika cupu. Musíme na sobě ještě pořádně zapracovat, abychom se mohli měřit s kluby z vyšších soutěží.

Jaké cíle máte se Štíry v nadcházející sezoně?
Potřebujeme především dál zapracovávat do týmu mladé hráče. Je vidět, že celostátní juniorská liga je pro soutěž mužů dostatečně nepřipraví. Přesvědčili jsme se o tom před pěti lety, kdy jsme sestupovali z první ligy. Doplatili jsme tehdy na příliš starý kádr. Mladí hráči přitom ještě nebyli připraveni ty zkušenější nahradit.