Nymburk dal pro tuto sezonu do kupy velmi ambiciózní kádr, který těžko bude mít jakýkoliv problém v tuzemské nejvyšší soutěži. Jeho staronový izraelský kouč Ronen Ginzburg, jenž vede i českou mužskou reprezentaci a u kormidla vystřídal Litevce Kestutise Kemzuru, má k dispozici široký výběr vynikajících basketbalistů z celého světa. Na jihu Čech však hosty vedl Ginzburgův krajan Oren Amiel.

Jindřichohradecký celek dokázal ty největší nymburské hvězdy dobrých pětadvacet minut udržet na hřišti, protože do té doby neměl obrovský favorit stále nic jisté. Musel hrát na doraz, aby bojovné Lvy bodově setřásl. Domácí tým nastoupil plný elánu a po celý první poločas hrál na hranici svých možností. Aktivně v obraně, nesobecky v útoku. Radost pohledět.

V sedmé minutě jihočeské mužstvo vedlo 15:11 a téměř plné hlediště bylo nadšené. Středočeši sice ještě stačili úvodní periodu vyhrát, ale pouze o jeden koš. Nijak daleko se pak ve skóre nevzdálili ani v druhém hracím období, v němž se jejich náskok konstantně pohyboval pod dvojcifernou hranicí.

Teprve po změně stran se ukázala síla nejlepšího středoevropského týmu, který v třetí čtvrtině zvýšil obrátky o několik rychlostních stupňů. Domácí hráči neměli ani chvíli klidu, aby mohli cokoliv vymyslet, utápěli se v individuálních pokusech, protože na kombinaci nebyl čas. Hodně se snažili zakončovat, stále výborně doskakovali, avšak střely z těžkých pozic cíl nenacházely. Naopak Nymburk si akce připravil vždy až k jistému zakončení.

Po sedmadvaceti minutách hostující lavička dospěla k názoru, že dvacetibodový náskok už je dostatečný k tomu, aby mohla jít na hřiště i jakási druhá garnitura, jež by však všude jinde v ČR byla brána za supertřídu. Závěrečných deset minut Lvi prohráli 18:19, výtečně hrál znovu Jiří Šoula, jenž byl vyhlášen nejlepším mužem zápasu. Na palubovku se dostaly celé týmy na obou stranách. Každý hráč hostů dal aspoň jeden koš, v domácím dostal svých premiérových 67 vteřin pobytu v Kooperativa NBL též sedmnáctiletý Štěpán Fical.

Vynikající diváci vydrželi až do konce, aplaudovali oběma celkům, ocenili srdce Lions a viděli v akci třeba islandského rozehrávače Hördura Vilhjálmssona, který hrál za Nymburk poprvé, nebo Kubánce Howarda Sant-Roose. Byl to svátek basketu, i když Lvi na mistra neměli.

„Odehráli jsme dobrý první poločas. Agresivně jsme bránili, na útočné polovině jsme hráli týmově, a to přineslo své ovoce. V druhé půli začala narůstat únava, už jsme bohužel nedokázali plnit pokyny trenérů. Soupeře jsme ovšem potrápili, i když si došel pro svou druhou ligovou výhru, náš výkon však vynikající fanoušci ocenili aplausem," poznamenal sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

Nyní Jihočechy čekají další dva velmi náročné zápasy na palubovkách soupeřů. Už v sobotu se představí v Děčíně (18 hodin) a o sváteční středě 28. října v Prostějově.

J. HRADEC – NYMBURK 69:92 (20:20, 35:42, 51:73)
Body: Šoula 19, Young 15, Lamar 12, Nofflet 11, P. Novák 5, Zuzák 4, Vošlajer 3 – Randle 18, Dixon 15, Sant-Roos 14, De Zeeuw 9, Peterka 6, Pomikálek 6, Houška 5, Vihjalmsson 5, Hruban 4, Vaughn 4, Kříž 4, Svoboda 2.
Trojky: 7:11. Fauly: 21:18. Trestné hody: 12/10:18/15.
Rozhodčí: Hruša, Kec, Večeřa. Diváci: 850.