Je těžké popsat úvod utkání druhého kola KNBL, v němž jindřichohradečtí basketbaloví Lvi hostili Tury ze Svitav. Stačilo se kouknout do hlediště, kde seděli diváci s vykulenýma očima, pokleslou bradou a nevěřícně kroutili hlavami nad tím, co vidí na palubovce. Na ní sice byli hráči dvou mužstev, ale pouze jedno hrálo basketbal. Bohužel pouze to hostující.

Pokud by BK Lions o první říjnové středě do úvodní čtvrtiny postavil své céčko, které hraje okresní přebor, tak by určitě nedopadlo hůře než elitní tým. Hlavně by se nikdo nedivil, co vše je možné i nemožné na hřišti udělat a neudělat. Jihočeský celek vstoupil do důležitého zápasu bez bojovnosti, bez kvality, bez obrany, bez ofenzívy, bez koncentrace – takže vlastně bez ničeho. Působil trapně, byla to ostuda. Výkon nedůstojný klubu, který si za předchozí dvě sezóny získal v nejvyšší soutěži solidní renomé.

První perioda rozhodla o porážce Lvů, kteří prvních osm minut po hřišti odchodili. Míče si nepřihráli, protihráče neobešli, nadělali tolik chyb, že to ani nešlo sečíst. O Svitavách věděli, že mají sestavu plnou dálkových střelců, ale Stanislava Votroubka, Tomáše Teplého a Michala Šotnara nikdo nebránil. Posledně zmíněný hře vládnul, balóny rozděloval spoluhráčům, dělal, co si zamanul a ani se nemusel moc snažit. Tuři nic zvláštního nepředváděli, byli průměrní, ale Lvi jim pohodu umožnili. Domácí mužstvo ukázalo, že basketbal nezapomnělo až v závěru prvního kvartálu, kdy se z trojkové vzdálenosti trefil pivotman Stanislav Zuzák. Třináctibodový rozdíl (14:27) na konci úvodního dějství byl pro Lvy milosrdný.

V druhé periodě Lions rapidně zvedli obrátky, defenzívu zlepšili o milión procent a vše bylo jiné. Svitavy koše netrefovaly, ke střelám se ani nedostávaly. Jihočeši mohli klidně průběh i otočit, ale zlobila je střelecká úspěšnost. V polovině duelu prohrávali o pět bodů. Komplikací se pro lví lavičku ukázaly být brzké tři fauly rozehrávače Donalda Robinsona, jehož se snažil nahradit Petr Andres. Nakonec se vyfaulovali oba. Po změně stran se Lvům podařilo dvakrát dotáhnout stav až na čtyřbodový rozdíl, ale víc jim Tuři nedovolili a poradili si i s celoplošnou obranou, jíž se snažil domácí celek praktikovat v závěru.

"Výkon hráčů v první čtvrtině byl neomluvitelný, takhle prostě Lions hrát nebudou! Nulová obrana, žádná komunikace, raději střílíme, než abychom šli pro fauly do koše. S tímto přístupem nemůžeme vyhrát nic! Chceme se omluvit všem fanouškům. Tohle není tým, který znám a který vidím každý den. A věřte, že přijde důrazná promluva," pronesl sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

J. HRADEC - SVITAVY 71:83 (33:38)
Sestavy a body: Zuzák 19, Battle 16, Novák 12, Robinson 10, Andres 5, Hanuš 4, Aušprunk 3, Vošlajer 2, Šlechta – Šotnar 19, Abercombie 17, Teplý 17, Votroubek 14, Špaček 7, Šindelář 4, Jaroš 3, Vaňák 2, Jurka, Macela.
Trestné hody: 16/10:22/17. Trojky: 7:10. Fauly: 24:19. 5OCH: 2:0 (Andres, Robinson). Rozhodčí: Matějek – Kurz – Jedlička. Diváci: 450.

Autor: Roman Pišný