V 46. ročníku turnaje se kromě domácí Jiskry představí Dukla, Plzeň, Vídeň a Pirna

Letos bude mít velmi kvalitní obsazení, neboť se v něm kromě domácí extraligové Jiskry představí přední celky tuzemské nejvyšší soutěže Dukla Praha a Talent 90 Plzeň, rakouský prvoligový West Vídeň a Loko Pirna, která startuje ve třetí německé lize.

„Variant bylo víc, ve hře byl třeba i karvinský mistr, ale ten dal nakonec přednost turnaji v Polsku. I tak si myslím, že letošní obsazení je velmi důstojné,“ soudí předseda házenkářského oddílu Jiskra Lázně Josef Vrchota.

Celý program odstartuje zítřejší souboj domácích házenkářů proti Pirně (18.30), v sobotu je na programu šest duelů a v neděli Pětilistá růže vyvrcholí dalšími třemi zápasy (viz infoblok). „Hrát se bude systémem každý s každým, klasicky na dvakrát třicet minut,“ upřesnil šéf klubu.

Smolař Mošovský
Pro domácí házenkáře bude nadcházející klání vhodnou prověrkou aktuální výkonnosti a příležitost ukázat se dostanou všichni hráči kádru včetně talentovaných mladíků, kteří přešli z dorostu. Trenér Vladislav Jordák se však bude muset obejít bez zkušeného střelce Martina Mošovského, který si obnovil zranění kotníku a jeho nohu zdobí sádra.

„Je to smůla, Martin se zlomeným kotníkem promarodil podstatnou část uplynulé sezony a když se po dlouhé době opět zapojil do přípravy, jeho noha zátěž nevydržela,“ mrzí Vrchotu.

Kádr Třeboně po sezoně opustil Michal Naimann, jenž se přesunul do Jičína, a Martin Mlsna, který kvůli pracovním povinnostem přerušil aktivní činnost. Zda na jejich uvolněné posty někdo přijde, to prozatím není jasné.

„Naše ekonomické možnosti jsou omezené, takže nějaké velké posily nepřicházejí v úvahu. Koketovali jsme sice s myšlenkou přivést Richarda Ťupu, jenž u nás před časem působil a nyní hraje v Německu, zatím to ovšem moc nadějně nevypadá. V hledáčku nyní máme ještě zkušeného leváka ze Slovenska, ale to je zatím pouze v rovině mailů a telefonátů, takže uvidíme,“ poznamenal.

Nový model
Házenkářská extraliga mužů, kterou Jiskra odstartuje v sobotu 11. září na domácí palubovce proti Kopřivnici, v letošní sezoně mění svůj model. Po základní části totiž nebude následovat play off ani play out, ale tabulka se rozdělí na dvě poloviny. Družstva na 1. – 6. místě čeká boj o titul systémem každý s každým doma a venku, zbylý sextet si to ve stejném duchu rozdá o záchranu.

„Pro nás bude v nadcházející sezoně prakticky jedinou prioritou udržení extraligy. Model šestičlenné skupiny by nám snad mohl vyhovovat, neboť mezi týmy s podobnou výkonností bude větší šance uspět. Počítám, že rozložení sil bude hodně podobné jako v uplynulém ročníku, neboť nedobrá ekonomická situace v naší zemi se pochopitelně odráží i do sportu a nikdo si nemůže dovolit nakoupit více hráčů. Na naší úrovni se podle mě budou opět pohybovat Kopřivnice, Frýdek–Místek, Přerov či brněnský nováček,“ míní Vrchota.

PROGRAM TURNAJE:
Pátek 20. srpna
18.30 Třeboň – Pirna
Sobota 21. srpna
9.00 Třeboň – Plzeň
11.00 Vídeň – Dukla
13.00 Pirna – Plzeň
15.00 Třeboň – Vídeň
17.00 Dukla – Plzeň
19.00 Vídeň – Pirna
Neděle 22. srpna
9.00 Třeboň – Dukla
11.00 Plzeň – Vídeň
13.00 Dukla – Pirna