Nový větší nárůst zájmu o házenou, který se v současnosti projevuje, se ukázal i při národním finále tradiční akce. Oproti loňsku, kdy o prvenství usilovaly jen čtyři týmy, jich letos do Velké Bystřice přijelo devět.

Třeboň do pupku Hané nepřicestovala coby outsider, ale favoritem rozhodně nebyla. Dorazila s desetičlennou sestavou, ovšem do zápasů v základní skupině nastoupila jen s osmičkou hráček do pole, neboť bolesti paty a kotníku do hry nepustily Simonu Schreibmeierovou, jež měla být hlavní oporou. V sezóně 2017/2018 totiž za Jiskru Třeboň v krajském přeboru dala 116 gólů.

Kvalifikace avšak nebyla pro třeboňské žačky problémem. Nejprve jasně zdolaly domácí tým, pak si úspěšně vyzkoušely zataženou obranu proti Zubří a následně defenzívu zdokonalily se Starým Jičínem, od něhož inkasovaly pouhé dvě branky. O 1. místo ve skupině si pak zahrály s Olomoucí, s níž mohly i prohrát o tři góly, ale uhrály plichtu trefou v poslední minutě.

Do semifinále tak šly proti druhému celku základní skupiny B, což byly labskoústecké obhájkyně loňského stříbra. Za Třeboň už mohla do boje Schreibmeierová, ale úvod jihočeskému týmu nevyšel. Rychle prohrával 0:4 a zdálo se, že soupeřky budou kralovat. Což si evidentně myslela i ústecká děvčata, která najednou byla překvapena houževnatostí žákyň od Světa. V jejich brance čarovala Klára Moravcová, obrana nedělala chyby. Třeboň za dalších 27 minut inkasovala pouze šestkrát! Zaslouženě tak byla ve finále.

O prvenství bojovala se Zlínem, jehož hráčky působí v mistrovství ČR, v němž letos získaly stříbro, když vyhrály 21 ze 22 zápasů. Zároveň obhajovaly loňský triumf v „Kalamáři“. Byly jednoznačnými favoritkami, vždyť proti nim stál „jen“ letošní vicemistr jižních Čech. Po celou první půli se předpoklady plnily, Třeboň ji prohrála tříbrankovým rozdílem. Po obrátce ovšem třeboňské bojovnice daly do hry celé srdce.

„Trenér nám o přestávce řekl, že můžeme finále probrečet, nebo se začít prát. Tak jsme raději začaly makat,“ smála se třeboňská pivotka Laura Dvořáková. Všechny opět dřely v obraně a využívaly každou chybu Zlína k úspěšnému zakončení. Rychle vyrovnaly a pak se poprvé dostaly do vedení, čímž protivnice psychicky zlomily. Něco takového Zlín nečekal. Senzace byla na světě! K. Moravcová dostala cenu pro nejlepší brankářku turnaje.

„Obrovskou zásluhu na výhře má klubový trenér Jiskry Radomír Schreibmeier. Bylo mi opravdu ctí vést jeho tým a získat pro naši školu tento obrovský a nečekaný úspěch. Po celou dobu turnaje nám moc pomáhala podpora na dálku od rodičů, spolužáků a dalších učitelů. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vedení naší školy, bez jehož podpory bychom se finále nezúčastnili. Za toto bychom chtěli všem moc poděkovat. Na sociálních sítích žila turnajem celá škola. Na závěr bych chtěl vyslovit přání, aby tento výsledek pomohl házené v Třeboni, protože jsme dokázali, že ji dělat umíme,“ zářil nadšením Jaroslav Dušek, jenž vítězky pedagogicky i trenérsky ve Velké Bystřici vedl.

Výsledky Třeboně: Základní skupina A: - Velká Bystřice 19:1, - Zubří 13:7, - Starý Jičín 8:2, - Olomouc 13:13. Semifinále: - Ústí n./L. 18:10. Finále: - Zlín 16:14 (6:9).

Třeboň – sestava: Klára Moravcová (brankářka) – Dominika Moravcová, Michaela Hrubešová, Natálie Šanderová (křídla) – Eliška Bílková, Laura Dvořáková (pivotky) – Nicol Drnková, Tereza Wollnerová, Simona Schreibmeirová, Justýna Janoušková (spojky).

Konečné pořadí: 1. ZŠ Třeboň – Na Sadech, 2. ZŠ Zlín – Křiby, 3. ZŠ Ústí nad Labem – Hluboká, 4. ZŠ Starý Jičín, 5. ZŠ a MŠ Olomouc – Holečkova, 6. ZŠ Havlíčkův Brod – Štáfllova, 7. ZŠ Zubří, 8. XXII . ZŠ Plzeň, 9. ZŠ a MŠ Velká Bystřice.

Roman Pišný