Od rána má ředitel Základní školy v Lomnici nad Lužnicí Tomáš Maruška plné ruce práce. Připravuje atletické závody, které kolem poledne vyvrcholí slavnostním předáváním medailí. Jejich hlavními hvězdami budou sportující děti. Přersto se přímo na stadionu objeví ještě jedna velká hvězda. Olympijská. Dokonce vítěz olympijských her!

Kromě dětí se do Lomnice vydá také olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Český moderní pětibojař je olympijský vítěz z londýnských her 2012 a mistr Evropy pro rok 2010, člen ASC Dukla Praha. Ve světovém žebříčku byl nejvýše klasifikován na 1. místě v roce 2011. Je držitelem světového rekordu v klasickém formátu moderního pětiboje ziskem 5 896 bodů, který dosáhl v roce 2008, a také v novém formátu 6040 bodů z roku 2011. V současnosti je trenérem ASC Dukla. Společně s bratrem Tomášem vytvořili projekt pro sportovce – Kalokagathia Aliance, jehož je aktivním členem.

Memoriál Ferdinanda Bušty, závod o pohár hejtmana Jihočeského kraje v Tušti
Do Tuště dorazil medailista z olympijských her. Na videu máme i malé závodníky

Svoboda se v Londýně stal 11. srpna 2012 olympijským vítězem. Soutěž výborně začal, vyhrál šermířskou část s bilancí 26 výher a 9 porážek. V plavání zaplaval 17. čas a klesl na druhé místo za Číňana Čung-žung Cchaa. V parkuru s koněm Fellow van T nasbíral 68 trestných bodů a vrátil se do vedení, když dosud vedoucí Číňan nasbíral trestných bodů 120. Do závěrečné kombinace střelby a běhu vybíhal Svoboda na 1. místě s jednosekundovým náskokem na Číňana. Dvojice se brzy utrhla ostatním závodníkům a bojovala o zlato. Po poslední (třetí) střelbě Svoboda jen mírně ztrácel, předvedl však dobrý finiš a nakonec vyhrál v novém olympijském rekordu 5928 bodů. Získal tak první českou zlatou olympijskou medaili v této disciplíně.