Místo vážně zraněného Jiřího Šouly angažoval Fio basket teprve jedenadvacetiletého Američana Joshe Robinsona z Austin Peay. Do zápasu šel hned den po příletu zpoza oceánu a ukázal se jako hráč se smyslem pro konstruktivní pojetí. Při své české premiéře pobyl na palubovce přes 18 minut, zaznamenal šest bodů ze dvou trojek, přidal čtyři asistence a tři získané fauly.

Ve středu od 18 hodin
se Fio basket utká v dalším domácím zápase Kooperativa NBL s Pardubicemi.

Prvně doma se prezentoval i srbský rozehrávač Edi Sinadinovič, hlavně v úvodu se mu ale nevedlo. Působil stejně nervózně jako celý tým, který za první čtvrtinu devětkrát ztratil míč (Sinadinovič třikrát, v celém zápase měl ztrát sedm, celkově Fio basket vyrobil dvaadvacet. S takovou bilancí se proti rozjeté Opavě dalo těžko myslet na úspěch.

Hosté měli zápas naprosto pod kontrolou. Využívali chyb v domácí defenzívě, za úvodní čtvrtinu dali 32 bodů, za první poločas sedmapadesát. Jejich hru skvěle dirigoval reprezentant Jakub Šiřina, nejlepší hráč utkání.

Do druhé půle Fio Basket šel se ztrátou osmnácti bodů. Byť se zlepšil v obraně i na doskoku, jeho manko dále narůstalo (27. – 52:77). V poslední periodě neutuchající bojovnosti utekl stovce a snížil až na jednociferný rozdíl (40. – 86:94), ale na zvrat bylo pozdě.

Zajímavostí je 17 proměněných trojkových střel Fio Basketu. Tolik jich v této sezóně KNBL ještě žádné mužstvo nedalo. Zároveň je to též rekordní počet jihočeského celku od vstupu do nejvyšší soutěže.

„Neustáli jsme tlak Opavy, z toho vyplynuly naše ztráty. Soupeř dával hodně lehkých košů,“ mrzelo hradeckého trenéra Karla Forejta. „I když jsme se po pauze zlepšili, přišlo mi, že Opava má stále hru pod kontrolou. Nám nejde upřít snaha, bojovnost tam byla, ale to na takového protivníka nestačí, přestože jsme měli dobré pasáže. Výkon, který jsme předvedli v první půli, nás stál možnost hrát o výhru. Právě díky prvnímu poločasu Opava vyhrála zaslouženě.“

Roman Pišný

Fio banka J. Hradec – Opava 86:96 (17:32, 39:57, 60:80)
Sestavy a body: Sinadinovič 19, Bašta 17, Zuzák 15, Upchurch 12, Fait 10, Robinson 6, Stegbauer 6, V. Novák 1, Fical, Kantůrek – Šiřina 25, Klečka 17, Bujnoch 15, Jurečka 15, Gniadek 12, Kouřil 8, Kvapil 2, Dragoun 2, Bukovjan. Trojky: 17:10. Šestky: 13/9:17/12. Fauly: 16:22. OCH: 1:3 (38. Sinadinovič – 38. Kouřil, 39. Gniadek, 40. Klečka). Diváci: 700. Rozhodčí: Hošek, Blahout, Salvetr.