Předem se k závodům napříč všemi kategoriemi přihlásila dvacítka posádek, ale toto číslo se do startu ještě může navýšit. Jindřichohradecký spolek dračích lodí budou reprezentovat tři týmy. V mixech se představí Vajgarská saň, ženský závod absolvují Vajgarské sirény a v juniorské kategorii pojedou Vajgarské kachny.

„Po roce se zase představíme doma, což nás samozřejmě těší. Chceme být dobrými pořadateli této akce, která si postupně buduje tradici, a zároveň věřím, že se prosadíme i na stupně vítězů. Tímto bych chtěl také pozvat diváky, aby přišli nejen naše závodníky podpořit a podívat se na zajímavé souboje,“ uvedl předseda spolku Vajgarská saň Jaromír Semotán.

Novinkou letošního ročníku bude obeplouvání ostrova na rybníku Vajgar na kilometrové trati, což zvýší atraktivitu klání. „Naposledy se tak stalo ještě v době, kdy se závod dračích lodí jel jako vložený v rámci veslařského Chalupa Cupu, což je zhruba deset let. To náš spolek ještě neexistoval,“ zmínil šéf klubu, který si rychle získal své místo na slunci. Patří totiž k nejpočetnějším v tuzemsku a také k velice úspěšným, což dokumentuje řada titulů i dalších medailí z domácích šampionátů i dalších závodů. Na začátku září navíc budou posádky žen a juniorů reprezentovat na mistrovství Evropy v italské Ravenně.

Závod Vajgarská saň hradecký spolek pořádá ve spolupráci s Českou asociací dračích lodí a je zařazen do soutěží či kategorií Dragon Boat Prix, Česká národní liga, Závody pro sportovní posádky, Závody pro amatérské FUN posádky, Závody juniorských posádek a Národní pohár dračích lodí. Jen pro upřesnění: posádku dračí lodě tvoří dvacet závodníků a bubeník, kormidelníka zajišťuje pořadatel klání. V mixech je podmínkou, že v lodi musí zasednout nejméně šest žen.

Pro závodníky i návštěvníky akce je na plovárně pochopitelně zajištěno občerstvení, po slavnostním vyhlášení výsledků, které je naplánováno zhruba na 18. hodinu, přijde na řadu hudební produkce v podání jindřichohradecké kapely Mogul Band 2.

Řidiči by zároveň měli počítat s tím, že v souvislosti s touto akcí bude část Denisovy ulice od křižovatky s Claudiusovou po Archiváře Teplého zjednosměrněna a v tomto úseku budou parkovat účastníci a návštěvníci závodů.