Závod, jenž slaví čtvrtstoletí svého konání, se poprvé přesunuje na letní termín. Doposud se buďto konal uprostřed podzimu, nebo jako zimní ergo-regata v interiéru. Po letech se zase vrací ke dlouhým distancím, na nichž se jelo naposledy v roce 2003. Od dvanáctého ročníku se poté veslovaly dvousetmetrové sprinty.

Letos se pojede opět na kilometru, který byl v programu od druhého ročníku. Na děti a některé vybrané kategorie čeká poloviční trať, jíž si dají v nových závodech také stále oblíbenější mořské veslice. Pětadvacátý Chalupův pohár bude v jednotlivých kategoriích bodován do nově vzniklého Jihočeského poháru, do něhož patří i Třeboňská regata, která se uskuteční za týden, tedy 19. a 20. srpna, na rybníku Svět.

Hradecký rybník Vajgar v sobotu už po pětadvacáté hostí Chalupa Cup. Snímky jsou z loňského ročníku, kdy ještě byly v programu i závody dračích lodí.Zdroj: Josef BöhmAkce, jež je pořádána VK Vajgar J. Hradec na počest devětačtyřicetiletého Václava Chalupy, slavného místního rodáka, nebude mít v tomto roce gradující časový harmonogram, což znamená, že finále zajímavých disciplín jsou rozprostřena do celého dne. Například skif mužů je na pořadu už v 12:30 hodin. Letos jeho vítěz ovšem nezíská Chalupa Cup, ten bude patřit klubu s nejvyšším bodovým součtem. Novinek je mnoho, patří k nim i skutečnost, že z programu vypadly závody dračích lodí.

Regata začíná dvojskifem starších žákyň v 10 hodin. Párová čtyřka starších žáků v Memoriálu Karla Jedličky odstartuje v 13:20 hodin, zajímavý handicapový kombinovaný závod O pohár jindřichohradecké dvojky se pojede v 16:40 hodin. O 10 minut později 25. ročník vyvrcholí skifem juniorů + dorostenců. Celkově bude ve 29 disciplínách odjeto 42 rozjížděk. Přihlášeno je 159 posádek od mladšího žactva po veterány z Tábora, Přerova, pražské Slavie, VBK Lipno, Bohemians Praha, Mělníka, Třeboně, ale i ze španělské Malagy a pochopitelně z pořádajícího jindřichohradeckého VK Vajgar.

Roman Pišný