Organizátorem obou klání je Motosport Chýnov.

„Dosud se totiž mistrovství republiky jezdilo ve své dvanáctileté historii vesměs ve východních Čechách a na severní Moravě. Ale právě na Táborsku má tato sportovní disciplína svou dlouhou tradici. Tendence spojit své zkušenosti a také jezdecké portfolio však vznikla až po loňské zimě,“ vysvětluje ředitel obou závodů Evžen Zadražil.

Na startu nebudou o víkendu pochopitelně chybět největší favorité. Obhajovat titul přijedou Josef Sládek s lyžařem Petrem Čížkem, konkurencí jim budou jejich dlouholetí rivalové bratři Šrolerové. Z Litomyšle dorazí legenda českého motoskijöringu Bohuslav Svatoš (historicky nejúspěšnější závodník v této disciplíně u nás) se svým lyžařem Josefem Furárem.

Chybět nebude ani Jihočech Jan Froněk, který letos neodletěl na Dakar a představí se tak v domácím motoskijöringovém šampionátu. Lyžovat mu bude Petr Fajkoš.

Do pořadí v popředí budou chtít promluvit i jihočeské posádky. Vítěz loňského ročníku Jihočeského poháru Martin Kočí z Mladé Vožice se svým lyžařem Janem Zídkem nebo tandem Radek Bareš – Jan Klejma z Motoclubu Milevsko, kteří mají v této disciplině dokonce zahraniční zkušenosti.

Za domácí Motosport Chýnov pak nastoupí hned tři posádky v čele s největšími jihočeskými motoskijöringovými matadory Jiřím Hrobským s lyžařem Janem Jouzou. Tato dvojice v minulosti mnohokrát vyhrála Jihočeský pohár, a i když jim je dohromady již přes 100 let a pilota doprovází stále nějaká zranění, budou chtít své zkušenosti jistě náležitě prodat. Dále se představí Vít Vitouš s Petrem Kunkalem. Ti mají zase z minulosti jako jediní Jihočeši zkušenosti právě z MČR. „Zajímavou dvojicí, i když motoskijöringově nováčkovskou, bude juniorský reprezentant v enduru Václav Malkus, který za sebou bude mít na laně loňského motokrosového mistra republiky juniorských dvoutaktů Víta Žižku,“ upozorňuje Zadražil.

Situace se sněhem několik dní před termíny závodů sice není úplně optimální, ale závodit se prý bude. „Jak v Radeníně, tak v Rodné ho není ani deset centimetrů, všechny meteorologické předpovědi však hlásí na celém území republiky vydatné sněhové srážky již od pátku a hlavně po celý víkend. Profil obou tratí se připravuje ze stávající sněhové zásoby a pevně doufáme, že se předpovědi počasí naplní,“ přeje si ředitel obou závodů.

Aktuální situaci a stav příprav je možno sledovat na www.motosportchynov.cz.

Tréninky začínají po oba dny v 10.30, začátek závodu je naplánován na 12.30 hodin.