Basketbalisty Lions nezastihlo střetnutí s Libercem v optimální formě.

Basketbalisté Lions, vedoucí tým I. ligy mužů, přehrál ve 12. kole poslední liberecké Kondory až po tuhém boji 68:57.

„Říkal jsem, že nepůjde o jednoduché utkání, což se také potvrdilo. Hostující celek se snažil prolomit nepříznivou bilanci jedenácti porážek v řadě, hrál velice bojovně a při naší mizérii z toho byl naprosto vyrovnaný duel,“ poznamenal trenér jindřichohradeckých basketbalistů Karel Forejt.

Svou roli jistě sehrála i skutečnost, že se domácí mužstvo muselo obejít bez zraněných opor Holandy se Šustkem a nemocného Studeného. Elitní střelec Tomanec navíc do utkání nastoupil takříkajíc z postele, protože ještě den před tím zápasil s vysokými horečkami a virózou.

„Tohle střetnutí nás však i bez ohledu na zmiňované absence nezastihlo v dobré pohodě. V celém jeho průběhu jsme se potýkali s katastrofálně nízkou úspěšností střelby a vůbec jsme soupeře nedokázali dostat pod tlak. Naopak, byly tam pasáže, kdy tempo diktovali Kondoři,“ připustil kouč.

Namlsané jindřichohradecké publikum si tentokrát muselo chuť na atraktivní podívanou nechat zajít, nicméně posvícení není každý den a Lions si nakonec povinné body připsali.

„Každý, kdo někdy nějaký sport provozoval, ví, že podobné zápasy, v nichž se nedaří, čas od času přijdou. Lze jen věřit, že se jedná o výjimku. Kromě protrpěné výhry lze nakonec najít i pozitiva. Jedním z nich byl v našem podání doskok pod oběma koši, v této činnosti jsme soupeře jasně předčili. Dalším světlým okamžikem bylo třeba vystoupení Švejdy, který se při absenci Holandy střídal na střední rozehrávce s Eismanem a po nevýrazných výkonech ze začátku sezony mile překvapil,“ konstatoval Forejt.

První liga mužů pokračuje netradičně už ve čtvrtek 13. kolem, které zároveň uzavře první polovinu základní části. A lídra druhé nejvyšší soutěže čeká nesmírně náročné utkání na palubovce B týmu Opavy, aktuálně třetího celku tabulky.

„Podle mě půjde o vůbec nejtěžší utkání venku v celé soutěži. Soupeř si ve své hale ohromně věří, jeho výkony doma a venku jsou jako den a noc. Nám se navíc v Opavě ještě nikdy nepovedlo vyhrát,“ připomněl jindřichohradecký kormidelník.

Ten se ovšem bude muset nadále obejít bez dispečera Holandy, jehož natržený postranní vaz v koleně si vyžádá minimálně třítýdenní klid. Otazník navíc zůstává i nad startem obranáře Šustka, jenž ovšem měl po svalovém zranění podle našich informací včera večer začít trénovat.

„Opava doma hraje agresivní a velice dynamický basketbal. Nesmíme si nechat vnutit její styl hry, tudy určitě cesta nevede. Naopak je třeba vycházet z kvalitní obrany a snažit se eliminovat rychlé protiútoky soupeře. Ale bude to také hodně o psychice. Musíme hráčům dostat do hlavy víru ve vlastní síly a přesvědčení, že mohou uspět i na hřišti takhle kvalitního protivníka,“ nastínil strategii Forejt.

Dodejme, že Slezané sice v posledním kole prohráli v Litoměřicích 68:75, ale nadále se pyšní nejlepší obranou v celé soutěži.