Ze zlaté medaile se radoval i přes to, že byl v cíli samotného závodu až třetí. Před ním totiž ve společném mistrovství republiky Česka a Slovenska dojeli jen Slováci Jurčo a Broniš.

Na druhém „českém“ místě spurtoval Martin Hebík ze Sparty Praha a třetí byl Stanislav Kozubek z PSK Whirlpool.

Hrdinou nedělního společného mistrovství v silniční cyklistice byl Slovák Roman Broniš. Ten totiž jezdil neustále na čele a síly mu zbyly až do samotného závěru.

Průběh závodu byl sedm a půl kola téměř beze změny. Hned po startu se totiž od pelotonu odpojila čtyřčlenná skupiny ve složení Broniš, Nesveda, Šíbl a Danačík, která udávala tempo šampionátu 145 kilometrů. Největší náskok měla tři a půl minuty.

Peloton ale s blížícím se koncem závodu znatelně zrychlil a odvážlivce pohltil.

Kromě prvně jmenovaného Broniše ostatní z úniku následně nestačili tempu a závod vzdali.

Rozhodující moment přišel přibližně deset kilometrů před cílem, kdy se od zbytku hlavního pole odpoutala desetičlenná skupina.

Technický závěr v samotném centru Jindřichova Hradce zvládla nejlépe dvojice Slováků Jurčo a Broniš.

Dvaatřicetiletý Petr Benčík byl v cíli třetí, ale stačilo mu to na mistrovský titul.

Výsledky MČR a SR v silniční cyklistice:

Muži (195 km):
1. Jurčo (Mirlam – SR) 4:35:18 (průměr 42,5 km/hod.),
2. Broniš (Dukla Trenčín – Merida – SR),
3. Benčík (PSK Whirlpool – Author),
4. Hebík (Sparta Praha),
5. Kozubek (PSK Whirlpool – Author),
6. Boubal (Ratisbona Řazno),
7. Prazdnovský (Sparta Praha – SR),
8. Andrle,
9. Fr. Klouček (oba PSK Whirlpool – Author),
10. Raboň (High Road) vš. st. čas.

Ženy (117 km):
1. Růžičková 3:17:12,
2. Machačová (obě Dukla Praha) - 29,
3. Fialová (Slavia Praha) – 39.
Junioři (117 km):
1. Vojta (Kooperativa Jablonec) 2:58:07,
2. Benda (Cyklistika Plzeň) – 4,
3. Pečl (Bohumín) -11.
Juniorky (78 km):
1. Záleská (Blšany) 2:12:31,
2. Valešová (Český spořitelna MTB),
3. Slámová (Dukla Brno) obě -8.

Teď už můžu v klidu umřít, oddechl si v cíli čerstvý mistr republiky

Cyklista Petr Benčík čekal na mistrovský titul v silničním závodě v kategorii mužů čtrnáct let. Téměř na sklonku kariéry se v Jindřichově Hradci konečně dočkal.

Téměř na sklonku kariéry se Petr Benčík z PSK Whirlpool Author dočkal svého premiérového titulu mistra republiky v silniční cyklistice, pro který si včera dojel v Jindřichově Hradci. Autor: Deník/Zdeněk Píša

„Já jsem byl snad v každém mistrovství republiky do desátého místa. Vždycky mi vítězství o nějaký kousek uniklo,“ řekl v cíli 195 kilometrů dlouhého závodu. „Byl jsem vždycky považován za favorita, což nebylo nikdy jednoduché, protože když jsem kdykoli zkusil ujet, tak se mnou jelo dvacet lidí. Už jsem z toho byl nervózní, těžko se mi na mistrákách závodilo.“

Tým PSK Whirlpool patří v Česku k nejlepším, titul se od něj očekával. Petr Benčík, jako správný kapitán, vzal tento úkol na sebe. „Měli jsme strategii vyhrát, a to jakýmkoli způsobem. A to bylo dnes hodně těžké, protože skoro nefoukalo, bylo horko a i když se před závodem říkalo, že trať není příliš těžká, tak já osobně jsem takhle těžký a vyrovnaný závod za posledních pět let v Česku nezažil,“ říká novopečený mistr republiky.
Nedělním vítězstvím v kategorii mužů Petr Benčík zkompletoval svou sbírku titulů. „Já si myslím, že jsem jediný cyklista v České republice, který má tituly z mistrovství republiky na silnici ve všech kategoriích. Dneska jsem získal tem poslední, v mužích, takže teď už můžu v klidu umřít,“ smál se dobře naladěný „Bejk“, jak se mu v pelotonu přezdívá.

Závod se jel průměrem přes čtyřicet dva kilometrů za hodinu, což je na české poměry opravdu dost.

„Poslední dvě kola jsme museli jet snad šedesát, byl to nástup za nástupem. Do posledního metru to byla férovka, nikdo nikomu nic nedaroval. Neskutečné závody,“ hodnotil novopečený mistr republiky.
V samotném závěru mu k titulu dopomohl týmový kolega René Andrle, a to nezapomněl Petr Benčík ocenit. „Byl jsem na tom dobře, ale pomohl mi Andy (Andrle, pozn. redakce), takže se to skoro nedalo ani prohrát. Ten mi rozjel spurt takovým způsobem, že jsem měl problémy s ním uviset,“ poděkoval přes média svému kamarádovi z týmu PSK Whirlpool.

Kam řadí titul mistra republiky mezi svými individuálními úspěchy? „Úplně nejvýš. Chtěl jsem vyhrát snad třináct, čtrnáct let. Vyhrál jsem mladší a starší žáky, mladší a starší dorost, čekal jsem jen na tenhle. Dočkal jsem se na sklonku kariéry,“ pokyvoval Benčík v cíli hlavou a bylo na něm vidět, že si ten titul opravdu užívá. Slavit se tedy bude? „To vám nemůžu říct, to se neslučuje s morálkou vrcholového sportovce. Čeká mě asi dietní chyba…“

Ale ta dietní chyba bude asi jen jedna. Od čtvrtka totiž čeká na mistra republiky další závod. „Jede seč etapák Vysočina, pak nás čeká etapový závod v Číně. A dneska se rozhoduje nominace na olympiádu, tak uvidím, jak komise rozhodne,“ říká s nadějí v hlase Benčík.

Jako vítěz mistrovství republiky má totiž velkou šanci, že by se mohl na olympiádu podívat. Co by tomu říkal? „Olympiáda? To je pro každého svátek. Byl bych olympionik, jednou by si moje děti mohli říct, táta byl na olympiádě a to by se mi líbilo.“