Druhý tým základní části BK Lions Jindřichův Hradec ve čtvrtfinálové sérii hrané na tři vítězství narazí na Ústí nad Labem a začíná dvakrát doma. Úvodní duel je ve sportovní hale na programu již zítra od 18 hodin, odveta se hraje v neděli od 15 hodin.

Jihočeši se na soupeře svědomitě připravovali a už netrpělivě vyhlížejí úvodní rozskok. „Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem úplně v klidu. Určitá nervozita se pomalu vkrádá na mysl nás všech, což je ale před zahájením bojů naprosto normální a v pořádku. Na zápasy se těšíme, jen se už nemůžeme dočkat,“ přibližuje atmosféru v týmu trenér Lions Karel Forejt.

Vyrovnaná bilance

V letošním ročníku I. ligy mají jeho svěřenci se Severočechy vyrovnanou bilanci. Doma zvítězili 99:88, na ústecké palubovce je však postihl jeden z ojedinělých výpadků v sezoně a výsledkem byl debakl 48:91.

„Nemyslím si, že by to mělo hrát nějakou podstatnou roli. Soupeři se dobře znají, každý zhruba ví, co od toho druhého očekávat. My máme dostatek informací a navíc jsme si nahráli i první vzájemný duel. Domnívám se, že o postupu bude rozhodovat momentální forma a pohoda,“ tvrdí kouč.

Ten si je dobře vědom, že protivník disponuje velice kvalitním kádrem bez výraznějších herních slabin. Pod koši se opírá především o „dvě věže“ Kramného s Fohlerem, nebezpečný však bude i ve střelbě z perimetru.

„Pokud mají někde slabinu, tak zřejmě v psychice. Je to velmi dobrý, ale zároveň nevyzpytatelný tým, jenž dokáže porazit kohokoliv, stejně tak s kýmkoliv prohrát. Možná i proto obsadil až sedmou příčku, což nás ovšem v žádném případě nesmí svádět k tomu, že Ústí bude snadným soustem. To by byla sebevražda,“ nabádá k maximální obezřetnosti.

Nedobytná tvrz?

Jindřichohradečtí basketbalisté budou doma prahnout po dvou vítězstvích, čímž by se odrazili k vysněnému postupu do semifinále a zároveň by tak položili základní kameny k nedobytné tvrzi.

„Když už jsme si v základní části vybojovali druhé místo a získali tím kromě případných zápasů s vítěznou Plzní proti všem ostatním protivníkům v play off výhodu prvních dvou a případného rozhodujícího pátého duelu ve vlastní hale, bylo by trestuhodné ji nevyužít,“ soudí Forejt.

Kádr hradeckých Lvů by měl být pro úvodní kolo play off kompletní, chybět tak budou pouze dlouhodobí marodi a pendlové z Kolína.
„V pondělí s tréninkem začali i Eisman s Novotným, navíc máme přislíbenu pomoc dvou hráčů z extraligového Brna. Základní pětku pro úvod série už nosím v hlavě, ale definitivně se rozhodnu až těsně před zápasem,“ nechce trenér odkrývat všechny trumfy.

Hráči Lions se svého soka pokusí zaskočit aktivní hrou hned od úvodního hvizdu.

„Musíme na ně vletět, snažit se je rychle unavit. Nejde čekat na to, co bude hrát soupeř. Bojácný výkon nemá naději na úspěch. Zároveň se ovšem musíme soustředit na kvalitní obranu, která bude klíčem k postupu. Spoléháme také na podporu publika, jemuž chceme nabídnout skvělý zážitek. Věřím, že uspějeme,“ poznamenal Forejt.

PROGRAM ČTVRTFINÁLE:

1. utkání – sobota 20. března
J. Hradec – Ústí nad Labem (18)
2. utkání – neděle 21. března
J. Hradec – Ústí nad Labem (15)
3. utkání – sobota 27. března
Ústí nad Labem – J. Hradec (19)
4. utkání – neděle 28. března
Ústí nad Labem – J. Hradec (14)
5. utkání – čtvrtek 1. dubna
J. Hradec – Ústí nad Labem (?)
BK LIONS J. HRADEC - 2. místo
bilance 18 – 8
Soupiska:
Filip Sahan, Jan Švejda, Vladimír Sismilich, Tomáš Novotný, Jan Tomanec, Jiří Holanda, Erik Eisman, Patrik Hron, Ivo Prachař, Jan Čech, Jan Mísař, Sherman Rivers, Petr Houška, Jakub Novák.
Trenér: Karel Forejt
BK ÚSTÍ NAD LABEM - 7. místo
bilance 14 – 12
Soupiska:
Adam Žampach, Marek Slunéčko, Jan Freiesleben, Štěpán Martínek, Thaddus McFadden, Petr Banýr, Vladimír Hejl, Jaromír Fohler, Alexandr Novák, Věroslav Sucharda, Radim Kramný, Zdeněk Hanzlík, Tomáš Holešovský.
Trenér: Dominik Feštr.
DALŠÍ DVOJICE V PLAY OFF
Plzeň (1.) – Liberec (8.)
Sokol pražský (3.) – Chomutov (6.)
Sparta Praha (4.) – Opava B (5.)