Jedná se o druhý největší podnik svého druhu na území České republiky hned po Czech Cycling Tour, která se koná na Olomoucku.
Sedmý ročník Okolo jižních Čech, který je zařazen do seriálu Světového poháru Europe Trophy, se letos pojede v termínu od 5. do 9. září a peloton kromě jihočeských měst a obcí zavede také do sousedního Rakouska.

O přípravách, zákulisí a novinkách akce jsme hovořili s Janem Hájkem, ředitelem závodu a vedoucím oddílu CK RBB Invest.

Jan Hájek je vedoucím hradeckého oddílu CK RBB Invest  a zároveň ředitelem závodu Okolo jižních Čech.Zdroj: Deník / Zdeněk PragerJak vlastně vznikla myšlenka na uspořádání takového velkého podniku?
Chtěli jsme na naše území přivést kvalitní cyklisty z celého světa a zároveň propagovat jižní Čechy a samozřejmě i náš Jindřichův Hradec na mezinárodním poli.

Která známá jména měli diváci v předchozích ročnících už možnost spatřit?
Když to vezmu podle stájí, tak například Lotto Soudal, Kaťušu, Astanu, reprezentaci Turecka, Řecka či Kataru a týmy z vyspělých cyklistických zemí, jako je Německo, Belgie, Norsko a další.

Jaké závodníky tyto renomované stáje na start vysílají?
Jsou to především mladí perspektivní jezdci, pro které je to výborná příležitost získávat potřebné zkušenosti, než je jejich chlebodárci vyšlo na nejvýznamnější akce World Tour. Můžeme zmínit třeba Francouze Floriana Sénéchala, Rakušana Ricarda Zoidela, Němce Emanuela Buchmanna nebo Slovince Jana Polance.

Program závodu Okolo jižních Čech
1. etapa - středa 5. září
Jindřichův Hradec - časovka týmů (2 km)
2. etapa - čtvrtek 6. září
Litschau - Nová Bystřice (150 km)
3. etapa - pátek 7. září
Český Krumlov - Kleť - časovka jednotlivců (13 km)
4. etapa - sobota 8. září
Třeboň - Protivín (195 km)
5. etapa - neděle 9. září
České Velenice - Jindřichův Hradec (158 km)

Kolik cyklistů v letošním ročníku uvidíme?
Na start by se mělo postavit zhruba 150 až 170 závodníků, což obnáší až 27 týmů z 15 zemí.

Už znáte jména konkrétních stájí?
Na to ještě čas, přihlašování týmů teprve začíná. Z těch tuzemských by však měla startovat naše nejlepší stáj Elkov Author, dále Topforex Lapierre, CK Příbram, Favorit Brno a Dukla Praha.

A ze zahraničí?
Jako první se přihlásila rakouská stáj Team Vorarlberg, další budou pochopitelně následovat.

Je jasné, že takový podnik stojí nemalé prostředky. Jaký je rozpočet akce?
Potřebujeme zhruba tři miliony korun, které sháníme průběžně celý rok. Není to jednoduché. Například město Jindřichův Hradec nás letos podpoří částkou půl milionu, za což radnici patří velké poděkování. Na druhou stranu bych rád připomněl, že za ubytování a další služby jen v našem městě utratíme zhruba 650 000 korun, takže ty prostředky se zase vracejí. O podpoře jednáme s Jihočeským krajem, dalšími městy a pochopitelně s podnikatelskými subjekty.Pojďme přímo k samotnému závodu. Kolik cyklisty letos čeká etap a jaké nástrahy jste na ně přichystali?
Prolog obstará časovka týmů v Jindřichově Hradci a následují další čtyři etapy. Snažíme se trasy obměňovat a zavádět novinky. Tou letošní je hlavně časovka jednotlivců z Českého Krumlova na Kleť, která by měla závodníky hodně prověřit. Zavítáme i do Rakouska, kde z Litschau odstartuje druhá etapa. Královskou etapou bude ta čtvrtá, která je nejen nejdelší, ale i nejobtížnější, neboť jezdce čekají šumavské kopce.

O jaké dresy, kromě toho nejcennějšího žlutého určeného pro celkového vítěze, budou cyklisté usilovat?
Máme to jako na Tour de France, tudíž bílý trikot s červenými puntíky je určen pro nejlepšího vrchaře, zelený pro vítěze bodovací soutěže a bílý dres si odnese nejlepší jezdec do 23 let.

Zorganizovat takový závod prakticky po celém území kraje je logisticky zajisté velice náročné. Co všechno to obnáší?
Stará se o to zhruba padesát lidí z řad dobrovolníků, fandů cyklistiky, dobrovolných hasičů. Potřebujeme součinnost radnic, policie a zdravotnické záchranné služby. Před závodem vyrazí na trať parta šipkařů, která ji označí, hned za pelotonem druhá skupina zase značky sbírá, aby byl minimálně omezen provoz na silnicích. Zajistit musíme na trati i nezbytný bufet pro cyklisty. Musíme být ve městech u jednotlivých zábran, zajišťujeme i zázemí pro stáje či společenský program na náměstích měst, kde etapy startují a končí. Je toho opravdu hodně a je to náročné.

Zmínil jste kulturní program. Co všechno zahrnuje?
Chceme, aby diváci neviděli jen pouhý start či dojezd etapy, ale aby si přišli užít. Na náměstích hraje živá hudba, vystupují různé soubory, losuje se tombola.

Chystá letos váš klub RBB Invest ještě nějakou významnou akci?
Už za měsíc, konkrétně od 18. do 20. května, pořádáme na Jindřichohradecku tříetapové klání RBB Tour. V pátek se pojede časovka jednotlivců v Chlumu u Třeboně, v sobotu okruh kolem Popelína a v neděli závod zakončí etapa po okolí Českorudolecka. Kromě tuzemských závodníků budou startovat cyklisté z Rakouska, Slovenka, Německa a Polska. Je to příjemný podnik, u něhož však nemáme ambice jej nějak víc rozšiřovat.

Co vás ve vašem snažení motivuje?
Hlavně vzrůstající zájem diváků. Když budu hovořit o Okolo jižních Čech, tak se každý rok posouváme o kousek výš, jak co se týče kvality závodníků, tak i po organizační stránce.