Loňský historický úspěch basketbalistů Jindřichova Hradce se promítl i do letošního vyhlášení Sportovce Jihočeského kraje. Tým Lions byl vyhlášen jako třetí nejlepší kolektiv, kapitán Lvů Stanislav Zuzák se zase ocitl mezi nejúspěšnějšími jednotlivci. Skončil desátý.
Basketbalisté Jindřichova Hradce se vloni probojovali do čtvrtfinále Kooperativa NBL, letos jsou ale Lvi zatím předposlední. „Nic se neděje, ještě nejsme ani v polovině základní části," mluvil na pódiu do mikrofonu Stanislav Zuzák. „Od osmého místa nás dělí jen dvě vítězství."

Co pro vás ocenění znamená?
Jsem rád, že jsem se ocitl mezi tolika slavnými sportovci a byl jsem oceněn. Vážím si toho, je to pro mě čest.

Nejste tedy zklamaný, že jste se umístil až na samém konci desítky?
Vůbec ne. Být mezi deseti nejlepšími sportovci Jihočeského kraje je krásné.

Na pódiu jste se objevil dvakrát. Nejprve za váš tým, který byl oceněn jako třetí nejlepší v kraji, chvíli na to jste převzal cenu jako desátý nejlepší jednotlivec. Co pro vás má větší hodnotu?
Určitě třetí místo mezi týmy. Jedná se o týmový úspěch, jaký se v basketbalu nikomu jinému v Jindřichově Hradci ani v celém kraji nepovedl. Těší mě, že jsem mohl být u toho.

Chystáte s mužstvem nějakou společnou oslavu?
Žádnou společnou oslavu jsme neměli a ani neplánujeme. Hrajeme 29. prosince a potom hned 2. ledna, takže na nějaké oslavy teď není prostor.

Na jihu Čech jste teprve druhou sezonu. Účastnil jste se předtím podobných anket někde jinde?
Pocházím ze západních Čech a předtím, než jsem odešel ve svých dvaceti letech do zahraničí, jsem byl pravidelně vyhlašován se svým týmem v mládežnických kategoriích v Západočeském kraji.

V dospělé kategorii jste se mezi nejlepší sportovce prosadil až nyní?
To už si přesně nevybavím. Jako osmnáctiletý jsem hrál také v Chomutově a pamatuji si, že jsem se několika anket zúčastnil. Nevím však, kdy poprvé jsem byl vyhlášen jako dospělý.

Jaké vztahy mají basketbalisté Lions v Jindřichově Hradci s jinými sportovními kolektivy?
V Jindřichově Hradci jsme jediný tým, který hraje soutěž na nejvyšší úrovni. Ještě nedávno hrály nejvyšší ligu také házenkářky. Občas se jdeme na jejich zápasy podívat a vím, že házenkářky zase navštěvují naše zápasy.

Těsně před basketbalovými Lvy se v anketě umístili českobudějovičtí hokejisté. Držíte jim v první lize palce?
Přiznám se, že pravidelně sleduji jen hokejovou extraligu. Přehled o českobudějovickém nebo jihočeském hokeji tedy moc nemám. Pokud se jim ale podaří postoupit, budu je mít víc na očích.

A komu tedy fandíte v hokejové extralize?
Pocházím kousek od Karlových Varů, takže je jasné komu fandím.

Jak jste si u Vajgaru a vůbec v jižních Čechách zabydlel?
Mě se v Jindřichově Hradci hodně líbí. Jindřichohradecko navštěvuji odmala, takže zdejší okolí dobře znám. Trávil jsem tu prakticky každé prázdniny. Jezdili jsme sem na chalupu. Máme ji v Žirovnici, což je od Hradce asi dvacet kilometrů.

Jak se liší úspěšné mužstvo z minulé sezony od toho současného?
Letos máme jiné zahraniční hráče. Dva Američané u nás skončili a nahradili je jiní. Čeští kluci ale vesměs zůstali. V minulé sezoně jsme měli štěstí na zahraniční posily. Herně byli Američané někde jinde než ti, co u nás hrají nyní. Je to vidět také na naší hře.

Znamená to, že dostat se do čtvrtfinále play off bude tentokrát obtížnější?
Každý rok je to těžké a letos to může být možná ještě náročnější. Ze svých cílů ovšem neslevujeme, a alespoň čtvrtfinále play off si chceme zahrát také letos.

Kdo z hráčů Lions je mezi fanoušky nejoblíbenější?
To byste se musel zeptat spíš jich, ale já bych řekl, že největší sympatie si získali právě Američané. Je to pro fanoušky něco nového a netradičního. Třeba Brisona Whiteho, který se k nám v průběhu podzimu vrátil, přivítali fanoušci s opravdu velkým nadšením.

V tuzemské lize jste nastřílel už tři tisíce bodů. Víte, kolika basketbalistům se to u nás již podařilo?
Přehled o tom nemám. Nastřílet tři tisíce bodů ale není nic tak mimořádného. Jsem přesvědčený, že basketbalistů, kterým se to povedlo, se v naší lize najde dost.