„Krajská veterinární správa nyní jedná o takovém způsobu prodeje mléka s dalšími dvěma zemědělskými podniky z Pelhřimovska, ty by mohly mít registraci asi do týdne. Podle předpokladu budou přicházet další žadatelé,“ řekl ředitel veterinární správy Jiří Šulc.

Firma Rynagro Rynárec, která automat provozuje si chce vylepšit tržby, byť tak může zpeněžit jen malou část své mléčné produkce. Dodávka do mlékáren je pro ně ztrátová. Za litr mléka nyní dostanou jen 5,90 korun. V automatu stojí litr 13 korun.

Před upotřebením převařit

„V automatu je čerstvé mléko, které každé ráno měníme. Mléko nijak neupravujeme, pouze jej chladíme,“ sdělil prokurista Rynagra Rynárec Zdeněk Maděra.

Nový stroj je od začátku října součástí podnikové prodejny v novém obchodním centru, které vzniklo z bývalé textilky Alfatex. Zákazníci si na novou prodejnu teprve zvykají. „Podle prvních ohlasů už víme, že kdo si mléko koupil, byl spokojený,“ podotkla místopředsedkyně představenstva Jaroslava Hrabalová. Podle prokuristy Zdeňka Maděry není mléko, jak si celá řada lidí myslí, závadné, před použitím ho však doporučuje převařit.

„Mezi lidmi převládá fakt, že kravské mléko, které se nepřevaří je nebezpečné. Je možné, že se do něj může, například při cestě od automatu, něco dostat, ale rozhodně to nikoho neotráví, ale lepší je ho převařit,“ sdělil s úsměvem Maděra.

Na Vysočině, která je největším producentem mléka v zemi, jsou automaty na mléko zatím dva. Kromě Pelhřimova funguje od začátku října automat také ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.