„Určitě budeme v protestech pokračovat a rozhodně razantněji. Dnešní proběhly možná až moc klidně, je otázkou, jestli je vůbec někdo vezme na vědomí,“ uvedl včera odpoledne při návratu z demonstrace předseda Okresní agrární komory a předseda představenstva Zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.

Někteří z dalších účastníků se k jeho názoru přikláněli. Jako důvod uváděli nedávné demonstrace v Lucembursku, kterých se účastnili i někteří zástupci z Jindřichohra­decka. Podle jejich slov tam došlo i k zapálení balíků slámy nebo dokonce pneumatik, demonstranti si přivedli i dobytek. Nikdo je tam za to nenapadal a policie jen dohlížela s respektem na jejich právo bránit tak svá práva.

Domácí potraviny

„Soběstačnost ve výrobě potravin je zcela normální pro všechny západní státy. Jen u nás se nedá vyloučit, že se výroba mléka přestěhuje do Španělska, Belgie, Holandska nebo Polska,“ uvedl předseda Mlékárenského a hospodářského družstva Jih a zároveň předseda představenstva Zemědělského družstva Pluhův Žďár Karel Bednář.

Dlouhotrvající problémy s nízkými cenami, které pomalu směřují k destrukci domácího zdroje potravin, jsou příčinou, proč k radikálním protestům přistupují i zemědělci z Jindřichohra­decka.

Konec iluzí

Současnost oproti době, kdy si s nadějným pohledem do budoucna pořizovali z dotací či úvěrů nové kravíny či jejich zařízení, někteří z nich dnes pociťují jako studenou sprchu. Mísí se v nich bezmoc s lítostí.

Kromě složité finanční situace, do které se kvůli dlouhodobým nízkým výkupním cenám dostali, je jim zároveň líto nového zařízení, ale především krav. Trvá totiž až tři roky, než se podaří z telete odchovat kvalitní dojnici.

Mezi výrobci mléka se nese hlas, že výkupní cena za litr klesne až pod šest korun, zatímco by potřebovali aby stoupla minimálně na osm korun, aby pokryla většinu výrobních nákladů.

„Splácíme úvěry. Je hezké, že nám stát dává investiční pobídky, ale maří nám je tím, že nám nevytvoří podmínky pro podnikání,“ doplnil Bednář. Jejich družstvo má nejpočetnější chov, a to 878 krav, v okrese. Přes všechny problémy rušit stavy dojnic však nechtějí.

Naopak břilická společnost K+K již chov krav nezadržitelně ruší. Do konce roku zcela ukončí výrobu mléka. „Protesty jen připomněly problém, pořád se nic neděje. Nejhorší je, že letos půjdou dolů i ceny obilí, což kritickou situaci jen podtrhne. To se nejvíc projeví v září a říjnu,“ uvedl hlavní zootechnik společnosti K+K Břilice Pavel Krejčí.