Vedou je k tomu nízké výkupní ceny mléka, které jsou v současné době kolem 6,50 koruny za litr, přičemž výrobní náklady jsou přes osm korun.

„Cena za mléko je naprosto likvidační. Je potřeba najít řešení během krátké doby. Pokud by se musely snižovat stavy dojnic, těžko by se to potom napravovalo,“ uvedl předseda okresní agrární komory a zároveň předseda Zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.

Dodal, že si je vědom toho, že by v obchodech bylo zboží českého původu nahrazeno dovozovým. Je však přesvědčený, že naše potraviny jsou bezpečnější než některé dovážené. Záleží však na lidech, jakým výrobkům dají přednost. „Jsem ráda, že je na trhu výběr i ze zahraničních sýrů, ale není nad české jogurty a lipánky,“ svěřila se maminka šestileté Terezky.

Producenti mléka, mezi které se zapojili i mlékaři z Jindřichohradecka, vybrali na protestní akce celkem půl milionu korun.

„Dávali jsme jen symbolicky čtvrt haléře z litru mléka, ale přitom množství to činí 500 tisíc. Peníze budou použité na mlékárenské výrobky, které budeme na protestní akci před prodejními řetězci lidem rozdávat,“ vysvětlil Jan Koutný. Zda se protesty opravdu uskuteční, bude známo teprve po jednáních, která nyní pokračují.

Producenti mléka z Jindřichohradecka se většinou shodují na tom, že respektují dovozové potraviny, protože v rámci Evropské unie to ani jinak nejde, a navíc si ani oni nechtějí uzavřít cestu k vývozu své vlastní produkce. Záleží však na poměru dovážených potravin, který by měly podle jejich názoru korigovat zákony.

Přesto však vítají každý krok ze strany státu pro podporu jejich resortu. Návrh, který chce přednést ministr zemědělství Petr Gandalovič Evropské unii, a to na zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí nebo na intervenční výkupy ze strany státu, považuje Koutný za přínosné.