Majitelé hospod a kaváren se chopili příležitosti a jindřichohradecké ulice se v posledních týdnech venkovním posezením začaly přímo hemžit.

„Nyní je ve městě přes třicet předzahrádek. Jsme za to rádi, protože dotvářejí příjemnou atmosféru nejen pro turisty. Myslím, že patří ke koloritu města,“ řekl starosta města Stanislav Mrvka.

Může se ale stát, že dva hospodští mají zájem o tentýž pozemek. Provozovatel restaurace Udírna Petr Kadlec podal na konci dubna žádost o povolení předzahrádky na odbor dopravy na městském úřadě.

„Bylo mi řečeno, že o stejný pozemek u kostela Nanebevzetí Panny Marie už žádal kolega Zdeněk Kasper z Dada clubu. Měl jsem se s ním domluvit, zda si plochu nerozdělíme,“ vyprávěl Kadlec.

S domluvou neuspěl, a podal tedy žádost o část pozemku znovu. Podle jeho slov měl jeho i Kasperův požadavek jít k projednání tutéž středu, ale na poslední chvíli se plán změnil. Majiteli Dada clubu byla zahrádka povolena a Kadlecova žádost se řešila o týden později.

„Jestliže si na vlastní náklady zbuduji předzahrádku před vchodem do své provozovny, tak nevidím důvod ji komukoliv přenechávat. Mám ji už mnoho let, zastupitelem jsem teprve od listopadu. Celý případ je hloupost, kterou už dál nechci ani komentovat,“ uvedl k problému Zdeněk Kasper, majitel Dada clubu.

„Šlo o standardní postup řízení. Žádosti se řešily podle pořadí, v jakém je hospodští podali. Nemáme zájem na nějakém zvýhodňování. Pan Kadlec měl samozřejmě možnost odvolat se,“ vyjádřil se ke sporu vedoucí odboru dopravy jindřichohradeckého městského úřadu Zbyněk Heřman.

Provozovatel Udírny nechce spor nijak rozmazávat, je ale s jednáním odboru dopravy nespokojený jako občan.

Venkovní posezení většině lidí dělají radost, ale některým chodcům komplikují pohyb.

„V Panské ulici jsou v jednom místě dvě předzahrádky naproti sobě. Když chvátám, nebaví mě kličkovat mezi lidmi v užším prostoru,“ řekla Zuzana Moravcová z Jindřichova Hradce.

(jur, had)