Pomalu se totiž podle jeho slov kvůli úbytku dojnic začíná objevovat nedostatek mléka.

Na Jindřichohradecku vloni ukončilo výrobu mléka kvůli nízkým cenám hned několik vedení podniků, například v Dunajovicích, v Domaníně a v Lomnici nad Lužnicí. Krávy byly postupně odvezeny a jejich ošetřovatelé se ocitli bez práce. Osud dalších chovů je nejistý.

Výkupní cena mléka však zůstává stálým důvodem sporu s vedením Madety. Ta sice podle tiskové mluvčí jindřichohradecké pobočky Madety Barbory Daňkové šla v prosinci nahoru doslova skokově, ale loňské celoroční ztráty byly pro producenty mléka kritické.

„Výkupní cena za prosinec je sice kolem sedmi korun, ale průměrná cena v loňském roce byla 6,05 až 6,10 korun, přičemž výrobní náklady zůstávají kolem 8,50. Samozřejmě neočekáváme, že bychom takovou cenu dostali okamžitě, ale měli bychom jí dosáhnout postupně v průběhu roku,“ doplnil Houška.

Největší problémy mají podle něj ti, jež investovali a jsou vázáni pětiletým dotačním programem. Ti, kteří neinvestovali, někdy tvrdí, že jsou schopni vyrábět mléko za šest až sedm korun. Ale ti, kteří je chtějí vyrábět na profesionální úrovni, na to doplácejí.

Jednání s vedením společnosti Madeta by se mělo uskutečnit do konce týdne. Bude se týkat výkupní ceny jak za leden, tak i výhledově od dubna.

„Abychom mohli v prosinci navýšit cenu za mléko, snažíme se už rok šetřit ve firmě tím, že jsme omezili investice do rozvoje,“ uvedla Barbora Daňková. Podle jejích slov však závisí hodně na vedení řetězců, na jakých cenách za mléčné výrobky se dohodnou.