V Zemědělském družstvu Popelín udělali podle slov předsedy Ladislava Ohrazdy tří fůry a vyhnal je opět déšť. „Přitom to vypadalo nadějně. Sklizeň brambor se zatím vůbec nedaří, takže nezbývá, než čekat," zmínil Ladislav Ohrazda.

A při otázce na výnosy a úrodu hovoří úplně stejně jako jeho další kolegové. „Na bramborách se podepsal vývoj počasí po celý rok. Pozdě se sázelo, pak přišly deště a nakonec sucho. Výnosy určitě budou nižší než vloni," uvedl.

Předseda Zemědělského družstva Kunžak Zdeněk Zámečník doplnil, že hodně závisí na odrůdě. Některá dává naději na solidní výsledky.

„Výnosy budou letos každopádně nižší, maximálně průměrné. Navíc i hlízy budou vzhledem k suchu v létě  drobnější. Neměly dost vody a teď už brambory nerostou, natě zasychají," vysvětluje Zdeněk Zámečník.
Podle jeho slov je nyní nutné ke sklizni využít každého okamžiku, kdy technika bude moci do polí. „Musíme chvátat, abychom brambory dostali pod střechu, než začne mrznout. Samozřejmě, že pro nás je i lepší, když je dovezeme do bramborárny oschlé, než když jsou mokré a musíme hodně větrat a sušit, abychom neměli větší ztráty kvůli hnilobě," dodal Zdeněk Zámečník s tím, že současné počasí nebrzdí jenom sklizeň brambor, ale také další podzimní práce.

Samostatnou kapitolou je pak cena brambor. Ještě před pěti lety v září zemědělci brambory prodávali za 5,50 Kč za kilogram. Letos se počítá podle Ladislava Ohrazdy mezi 8 až 9 korunami, ale může to být i víc. V supermarketech je v současné době cena až  dvojnásobná. U raných brambor činila i přes dvacet korun.
„Už se objevují nabídky na brambory na uskladnění od osmi do deseti korun. Já však nemám sklep, takže mi nezbývá, než si kupovat přes zimu brambory po kilech, a ty jsou daleko dražší. Ale nic s tím nenadělám," říká Miloslava Svobodová z Jindřichova Hradce