František Zobal je zástupce nevládních organizací Česka ve skupině mléko v Bruselu.

Podle Zobala, který je zaměstnán v plánské agro firmě Reprogen, mohou české dojnice postupně úplně zmizet.

Již dříve jste naznačil, že se Česká republika o své zemědělce příliš nestará…
Vše okolo garančního fondu řeší obecnou krizi. Nikdo ale neřeší problém mléka, dojných krav a živočišné výroby. Teď se ale ministrovi předkládá návrh, kde by byly finance odstupňovány ve prospěch chovu skotu. To by byla jistá konkrétní pomoc.

Jaké výhody mají agrárníci v jiných zemí Evropské unie?
Francie například podporuje nákup mléka z LFA, tedy oblastí Francie se zhoršenými podmínkami pro zemědělství, více než korunou na každém litru. Německo zase pro své zemědělce zavádí daňové úlevy a úlevy na zdravotním a sociálním pojištění. Ty by měly být trvalé. Stejné podmínky mají zemědělci i v Polsku. Také se to již projevuje ve zvýhodnění na evropském trhu pro Polsko. USA uvolnily do zemědělství 290 miliard dolarů, což je nejvíce za posledních 30 let.

Má český chov skotu vůbec naději přežít bez konkrétní podpory?
V roce 1990 bylo v České republice 3,5 milionu kusů skotu, z toho 1,24 milionu kusů bylo dojných krav. V roce 2008 jsme evidovali pouze 1,4 milionu kusů skotu a z toho je jen pouhých 400 tisíc kusů dojnic. Pokud se něco nestane, skutečně může časem dojít k postupné likvidaci dojnic.

To by pak následovala stejná situace jako s vepři?
Ano, je tu reálné nebezpečí, že se staneme dovozci nejen vepřového masa jako nyní, ale také mléka a mléčných výrobků. Přitom jsme v Evropě patřili k významným exportérům vepřového; teď ho polovinu dovážíme.

Řekněte jako specialista, co by českým zemědělcům skutečně pomohlo? Jaký je váš recept?
V prvé řadě by zde měla být přímá podpora producentům a výrobcům mléka. Z jednání skupiny v agrární komoře vyšel požadavek, aby stát přímo producenty mléka podporoval. Požadavek je formulován na dorovnání rozdílu mezi průměrnými výrobními náklady (zjištěné UZEI) a farmářskou cenou, která se pohybuje na úrovni 6,50 haléřů. Požadavek má logiku v tom, že stát omezil producenty mléka mléčnou kvótou, a má tudíž povinnost zabezpečit její plnění, a zároveň je nelogické nutit farmáře prodávat pod svými výrobními náklady. Před rokem byla kvóta navýšena o dvě procenta a do roku 2013 se předpokládá její další navyšování.