„U ostatních komodit minimální cena existuje,“ říká jeden z členů vedení odbytového družstva JIH Zdeněk Houška. JIH sdružuje více než dvě stovky producentů mléka jejichž hlavním odběratelem je českobudějovická Madeta.


Ochrana

Podle Houšky by minimální cena chránila odvětví před propadem pod kritickou hranici a zemědělec připomíná, že třeba u cukrovky nebo obilí něco podobného už bylo použito.

Celkově se situace na trhu s mlékem nyní nepatrně zlepšuje díky několika vlivům. Začaly působit státní subvence exportu, i když se jedná jen o malé objemy. A zlepšila se i celková situace na trhu v Evropě a ve světě. „Je to soubor vlivů, začal být znovu zájem o některé mléčné výrobky,“ zmínil Houška.

Vzestup zájmu potvrzuje i českobudějovická Madeta, se kterou se jinak zemědělci nemohou několik měsíců dohodnout na nové smlouvě o dodávkách.

„Situace na trhu se změnila. V Prachaticích nabíráme celou směnu zpátky,“ uvedla tisková mluvčí Madety Barbora Daňková. V Prachatickém závodě produkuje Madeta bílé sýry pro svět mimo Evropu. Například pro arabské země.



Dohoda

Může to mít vliv i na smlouvu se zemědělci. „Návrh smlouvy existuje. Vzájemné výhrady jsou, ale už za březen půjde výkupní cena mírně nahoru a předpokládáme, že i na další období, pokud budeme moci exportovat,“ doplnila Daňková a poukázala na nutnost zahraničního odbytu produkce.

Na druhou stranu Daňková zásadně odmítla, že by do Madety proudilo mléko ze zahraničí. Také konstatovala, že není pravda, že by firma uvažovala o nákupu suroviny v cizině. „V žádném případě nebereme mléko z Polska, to jsou fámy,“ zdůraznila Daňková.

Co se týká uzavření nové smlouvy mezi družstvem JIH a Madetou, obě strany tvrdí, že o dohodu stojí. Nad posledním návrhem, který předložila Madeta by se měly vyjednavači sejít 17. dubna, ale mluvčí Madety nevyloučila, že to bude i dříve.