Provozovatel je nově povinen rozhodnout, zda je v celém zařízení kouření povoleno nebo zakázáno, nebo vyhradí prostory pro kuřáky a pro nekuřáky, a o zvoleném režimu bude informovat hosta ještě před vstupem do provozovny značkou s piktogramem u vstupu. Zákon platí pouze pro vnitřní prostory, nikoli například pro zahrádky. Kontrolní orgány pak budou provádět řádné kontroly. Deník se vydal do restauračních zařízení v centru Jindřichova Hradce, aby zjistil, jak k novele majitelé přistupují.

Zatím pouze provizorní

Někteří tvrdí, že je obtížné sehnat značku s piktogramem. „Oficiální nálepky nemáme, asi zatím nejsou, protože je nemůžeme nikde sehnat. Nejlepší by bylo, kdyby provozovatelům byly zaslány nabídky na objednání těchto samolepek. Samozřejmě, že pokud ji seženeme ještě dnes, ihned ji vylepíme,“ uvedl číšník Jaroslav Meloun z restaurace Bílá paní.

Podobný názor má i majitel Ladislav Boček z restaurace U Šmiků. „Rozhodli jsem se, že si vytiskneme vlastní nálepku na počítači, protože tu s označením kouření povoleno jsme nikde nesehnali“, říká Boček.

Kavárna Retro Caffe spoléhá zatím také na provizorní nálepky, které si nechali vytisknout. Oficiální sice zatím nemají, ale co nejdříve si je plánují sehnat.

Ani kavárna na 15. poledníku zatím nemá nalepenou oficiální značku. „Mám je sice objednané, ale nebyl ještě čas, abych pro ně došel,“ sdělil majitel Filip Vágner.

„Nestíhám, ale značku mám už objednanou přes internet. Vůbec nikde jsem je neviděla, až pak jsem našla jednu firmu. Ta mě zaregistrovala jako nekuřáckou restauraci a teď už jen čekám, až mi ji pošlou,“ vysvětluje Renata Šelongová, majitelka restaurace Gentleman.

„O tom, že má být něco nově vylepeno na vstupních dveřích, jsem se dozvěděl dneska ráno v rádiu. Samozřejmě, že si samolepku na dveře také pořídím, i když nejdřív se ale musím pozeptat, jak má vlastně vypadat ,“ vyjádřil se majitel baru Apollo Milan Melichar.

Svědomití provozovatelé

Deník objevil také ale restaurační zařízení s již vylepenými značkami.

Jedním z nich byl například Nonstop, kde příslušné označení dostali již před měsícem. „Dostali jsme ho od dodavatele cigaret, a tak ho máme vylepené na vstupních dveřích ve všech našich provozovnách,“ uvedl majitel Martin Koukal.

Ředitelka Hana Kratochvílová z Hotelu Grand sdělila, že vedení se zde rozhodlo pro kuřácké místnosti, a proto sehnali značku s piktogramem přes reklamní agenturu.

Naopak majiteli Zlaté husy Jiřímu Švihálkovi přišly značky spolu s odborným časopisem, který prý hotelové asociace dostávají.

Jiří Prachař, majitel restaurace U Papoušků, považuje sice novelu za zbytečnou, ale označení má již vylepené. „Sehnal jsem ji včera ráno a ihned jsem ji na sklo nalepil. Nebyl ani problém ji sehnat, máme zde oddělené místnosti, kuřácká je pouze tato vstupní část a terasa, zbytek restaurace je nekuřácký, proto u vstupních dveří máme označení stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.“

Pokuta za nedodržení novely protikuřáckého zákona je stanovena do výše pěti tisíc korun. „Živnostenský úřad bude kontrolovat a vyzývat živnostníky, aby odstranili nedostatky, ale uvalení sankcí za nedodržení protikuřáckého zákona si pak stanoví obec, to již není v kompetenci živnostenského úřadu,“ informoval Jan Nořinský ze živnostenského úřadu v Jindřichově Hradci.

Lucie Schmiedová, Štěpán Mach