Majitel firmy zabývající se dovozem a montáží solárních systémů pro ohřev teplé užitkové vody byl podle svých slov překvapen. Dostal se totiž do finálové desítky a o prvních třech místech rozhodovala odborná porota ve středu odpoledne.
„Žena mi na ten den napsala do kalendáře: Nikam nejezdi,“ směje se Hrádek, když vypráví o své manželce Marii, která má podle něj na vítězství velký podíl. Firma je prý z 50 procent také její zásluha. Živnost si zřídil v roce 1996. Podle jeho slov v té době byla v tomto oboru díra na trhu a do podnikání se pustil, i přestože to byl risk. „Vzal jsem 30 000 korun, které jsem měl na účtě, a se zbytkem mi pomohla manželka,“ vypráví.
Tehdy už měl tři roky na domě namontované kolektory od firmy, u níž pak nějakou dobu pracoval. Ta však po čase skončila a on se do podnikání vrhl sám. V současnosti ve firmě kromě manželů Hrádkových pracují další čtyři lidé a dva živnostníci, se kterými spolupracuje.
„Stále více lidí se o solární energii zajímá. Je to rok od roku lepší. Lidé si uvědomují, že se jim investice dvakrát až třikrát vrátí za třicetiletou dobu životnosti kolektorů. Navíc mají možnost získat i státní dotace“ vysvětluje.
Dále pokračuje v tom smyslu, že u nás není stále zdroj energie samozřejmostí jako v sousedním Německu. Míní však, že do pěti let se situace v České republice změní.