Živnostenské úřady v kraji evidují spoustu zajímavých živností. Jejich názvy ale omezuje zákon.

„Názvy živností se řídí zákonem, respektive nařízením vlády, kde jsou i volné živnosti vyjmenovány. Proto si nikdo nemůže žádnou kuriózní živnost vymyslet tak jako dříve. V současné době lze vybírat ze 125 živností, ale živnostenské listy vydané postaru zůstávají v platnosti,“ uvedla vedoucí českobudějovického živnostenského úřadu Zdeňka Jeřábková.
Přesto lze v jednotlivých živnostenských rejstřících v kraji narazit na netradiční živnosti, které znějí zajímavě. Například v Českých Budějovicích evidují živnosti jako zpracování pylů rostlin a jiných alergenů či sběr a úprava pylů a jiných alergenů, ale také pěstování a prodej kaktusů nebo výroba biohumusu, výroba kompostu. Dalšími ojedinělými živnostmi tam jsou grafologie, krmení lesní zvěře, výstřižková služba, obšívání koberců či výroba košťat.
„Nedávno u nás otevřel dveře muž a řekl – chtěl bych dělat hodinového manžela. Záleží, co si pod tím člověk představuje, s tímto mužem jsme se zatím domluvili na třech volných živnostech – Správa a údržba nemovitostí, Poskytování služeb pro rodinu a domácnost a Dokončovací stavební práce. Před zahájením své živnosti si zjistil, že lidé mají o tyto služby, které bude poskytovat na Strakonicku a Písecku, značný zájem,“ popsala vedoucí vodňanského živnostenského úřadu Ludmila Píchová.
Živnostenský list na řemesla kouzelník či výroba kouzelnických rekvizit mají zase mimo jiné v evidenci na píseckém živnostenském úřadě. „Na živnostenském úřadě pracuji už patnáct let a mohu potvrdit, že dřív jsme se setkávali s různorodějšími, občas i kuriózně znějícími volnými živnostmi. Dnes míváme spíš problém vybrat pro člověka živnost, jejíž název by odpovídal jeho zaměření. Třeba muž, který chtěl preparovat velká uhynulá zvířata ze zoo, dostal nakonec živnostenský list s názvem Poskytování služeb pro hospodaření v lesích a pro myslivost,“ řekla vedoucí píseckého živnostenského úřadu Jana Švejnochová.
S podobnými případy se potýkají i ostatní živnostenské úřady v regionu. Například ve Strakonicích evidují několik živnostníků, kteří se zabývají tvorbou drobných upomínkových předmětů či malováním vajíček. „Musí mít živnostenský list nazvaný Výroba kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů a dalších výrobků zpracovatelského průmyslu, ačkoli s kartáči či deštníky nemají nic společného,“ řekla vedoucí strakonického živnostenského úřadu Jana Vadlejchová.
Odborníci z živnostenských úřadů jsou přesvědčeni, že z názvu živnosti má být jasné, co daný člověk dělá. Dnes však často ztrácejí přehled o tom, co živnostníky vlastně živí. Někteří lidé si zjistí název nějaké volné živnosti předem a rovnou ho vyžadují zapsat do svého živnostenského listu, aniž by museli prokázat, co dělají.
„Občas k nám přicházejí zejména cizinci s živnostenským listem s názvem Pomocné práce bez nároku na odbornost, který většinou získali v Praze. Tato živnost byla vydávána ještě před vládním nařízením, ale my se snažíme zjistit, co člověk skutečně dělá a zařadit ho jinak. Předmět podnikání má být přesný a určitý, rozhodně ne Ferda mravenec, práce všeho druhu,“ podotkla Vadlejchová.
Koho by napadlo hledat moderní břišní tanec pod živností Výuka v oblasti umění a společenského tance? Tuto volnou živnost má i Dagmar Turnhöferová, která vlastní na českokrumlovské třídě Míru Studio orientálního tance Farha.
„Krumlov je bohužel malý na to, abych se tady uživila jenom výukou orientálního tance. S provozem studia jsou navíc spojené velké náklady, takže k tomu ještě pracuji. Jsem stavební inženýrka, projektuji stavby,“ svěřila se žena, která vystupuje pod uměleckým jménem Aysha.