VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jitka byla především týmem pracovitých lidí

Jindřichův Hradec – Největším zaměstnavatelem na Jindřichohradecku byla v 90. letech textilní továrna Jitka. Například v roce 1991, kdy slavila 50. výročí, zde pracovalo 1050 lidí.

16.11.2009
SDÍLEJ:

Pohled do výrobních hal Jitky Jindřichův Hradec v dobách, kdy zde pulzoval čilý život.Foto: Deník/Lenka Novotná

Dnes po její zašlé slávě zůstal komplex hal a setrvačnost v lidských myslích.

Řadu let byl s Jitkou spjat, a to i v dobách nejtěžších změn, tehdejší personální ředitel Jaroslav Smrčka, který zavzpomínal a odpověděl na otázky Deníku.

Ve kterém roce jste nastoupil do zaměstnání do podniku Jitka a jak dlouho jste tam pracoval?
Do Jitky jsem nastoupil v roce 1977 jako podnikový vodohospodář. V roce 1986 mi byla nabídnuta práce v ekonomickém úseku podniku. Pracoval jsem nejprve v pozici vedoucího technického normování a později, od počátku 90. let, jako vedoucí odboru PaM (platy a mzdy – pozn. redakce). Z Jitky jsem odešel v září 2005, a to z pozice personálního ředitele.

Kolik měl podnik v té době zaměstnanců, kdy bylo v podniku například nejvíc lidí?
Omlouvám se, přesná čísla si již nepamatuji, a proto prosím, aby byly číselné údaje o počtu zaměstnanců brány s určitou rezervou. V době, když jsem odcházel, měla Jitka ještě asi 800 zaměstnanců. V polovině 80. let se počet zaměstnanců podniku pohyboval okolo 2 500, z tohoto počtu jich zhruba 500 pracovalo v závodě Český Krumlov.

V podniku pracovali také cizinci, jací a kdy odešli?
Ano, máte pravdu. V 70. letech pracovaly v Jitce pracovnice polské národnosti. Na počátku 80. let nastoupila poměrně velká skupina Kubánců. Nebyli mezi nimi špatní lidé, ale poměrně tvrdé pracovní tempo a podmínky v textilce většině z nich příliš nevyhovovalo. Po Kubáncích přišli Vietnamci, a to byl jiný šálek kávy. Rychle se učili, byli motivovaní a pracovití. Brzy se plně zapojili do pracovního týmu podniku a většina z nich dosahovala velmi dobrých a dobrých pracovních výsledků. Pro úplnost výčtu zahraničních pracovníků v Jitce musím ještě zmínit skupinu Korejců z KLDR, která v Jitce působila koncem 80. let.

Jak se podnik po revoluci změnil?
Majetková transformace proběhla tak, že se ze státního podniku stala státní akciová společnost a v kuponové privatizaci získala Jitku, a.s. skupina SP Group Praha. První nápor, spojený s transformací celé státní ekonomiky na začátku 90. let, podnik přestál díky prodeji českokrumlovského závodu. V následujícím období se ekonomická situace akciové společnosti postupně zlepšovala a mohla si dovolit investovat. Podstatný podíl investic byl směrován do zvyšování produktivity práce, na modernizaci strojního zařízení. Pokud si dobře pamatuji, tak bylo za období 1995 až 2005 proinvestováno více než 500 milionů korun. S nákupem moderních strojů byl spojen proces snižování počtu zaměstnanců. To však neznamenalo, že by se zároveň snižoval objem vyplacených mzdových nákladů, ten naopak rostl. Aby si akciová společnost udržela své kvalitní kmenové zaměstnance, musela zajistit růst průměrných výdělků, a to minimálně na úroveň průměrné mzdy v regionu. Nechci, aby to vyznělo moc pateticky, ale Jitka byla především týmem schopných a pracovitých lidí, kteří s ní spojili značnou část svých životů.

Jaký myslíte, že byl počátek problémů podniku?
Určit počátek není vůbec jednoduché, vždy se jedná o celý komplex faktorů. Proces globalizace, přistoupení Číny k WTO, potenciál Indie, Pákistánu a Turecka, nechuť a možná i nemožnost intervenovat ze strany EU a národních vlád proti vstupu podhodnoceného textilu na unijní trh, velikost a výrobní kapacity Jitky, to jsou podle mého názoru hlavní, strategické faktory, jež rozhodujícím způsobem ovlivnily další vývoj akciové společnosti a samozřejmě také rozhodování jejího většinového vlastníka. Podstatné je, že za dané situace na trhu nebyla Jitka schopna dlouhodobě cenově konkurovat levnému zboží z východu. Konečný spotřebitel sice vyžadoval kvalitu, ale nebyl ochoten za ni zaplatit.

Věřil byste, že podnik skončí?
Ano, to riziko tu bylo vždy. Z analýzy rizik nás zkoušel minulý vlastník Jitky poměrně často. Daleko horší to bylo, když mi došlo, jak skončí.

Mrzelo vás, když podnik skončil?
Ano.

Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za dvaceti lety, na jejichž začátku nám všichni slibovali lepší život s utaženými opasky. V horké revoluční době na Jindřichohradecku vycházel týdeník Štít, předchůdce dnešního Deníku. Sice na jeho hlavičce je i datum 17. listopadu 1989, ale s ohledem na periodičnost nemohl o událostech informovat. Zajímavé však je, že zmínka o změnách nepadla ani v následujícím čísle z 24. listopadu. Teprve až 1. prosince se čtenáři mohli dočíst o účasti lidí z okresu na manifestační stávce a objevují se snímky z jindřichohradeckého náměstí Míru, kde se lidé koncem listopadu bez ohledu na sněžení shromažďovali.
A byl to právě regionální deník, který se posléze ujal vlády nad informováním čtenářů na Jindřichohradecku. Pochopitelně již v jiném duchu. Ale ne vždy mohly být články optimistické, vždyť nikdo nedokázal v období listopadového cinkání klíči předvídat, co všechno se změní. A na některé obraty lidé nebyli tak úplně připraveni. Přišla nezaměstnanost a posléze se začalo veřejně hovořit i o potížích fabrik, které patřily k pevným pilířům českého průmyslu. Exportovaly do světa, zaměstnávaly stovky až tisíce lidí a byly pro ně jistotou.
Nikdo nevěřil, že skončí věhlasné sklárny v chlumu u Třeboně, a když se mluvilo o zavalení textilního trhu výrobky z Číny, každý byl přesvědčený, že zasáhne nějaká vyšší moc. Zasáhla – neúprosná ruka trhu a byl konec giganta Jitky, Almy, závodů Otavanu i košíkářů v Jipru. lenka.novotna@denik.cz

Autor: Lenka Novotná

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur ostraha objektu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - výpis z rejstříku trestů, vhodné pro OZP a invalidní důchodce, , nabízíme: stravenky, náborové příspěvky, , Pro bližší informace kontakt: 733 542 422, michal.slama@pancer.cz. Pracoviště: Agentura pancéř s.r.o. - 002, 378 53 Strmilov. Informace: Michal Sláma, +420 733 542 422.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou; požadujeme elektro vzdělání, vyhláška 50/1978 Sb. výhodou; manuální zručnost; časová flexibilita;, náplň práce - údržba a servis zařízení prádelny (zaškolení), KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM. Pracoviště: Retre - prádelna a čistírna, s.r.o. - 001, Pražská, č.p. 624, 379 01 Třeboň. Informace: A. Hojdová, +420 606 754 546.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel/ka tělesné výchovy a zeměpisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu neurčitou;, kontakt: , osobně, telefonicky: v pracovní dna od 7:45-15:00 hod;, e-mailem: moravek@gymn-dacice.cz. Pracoviště: Gymnázium, dačice, boženy němcové 213, B. Němcové, č.p. 213, 380 01 Dačice. Informace: Aleš Morávek, +420 384 420 432.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - JINDŘICHŮV HRADEC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě JINDŘICHŮV HRADEC. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště jindřichův hradec, Jáchymova, č.p. 900, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. května 2018

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Ludvík Hess ukazuje nový babybox v Písku.
3

EXKLUZIVNĚ: Písecká nemocnice dostala nový babybox

Na Písecku začal hořet autobus plný školáků

Protivín, Prachatice – Výlet školáků z prachatické Základní školy na Zlaté stezce málem skončil tragicky.

AKTUALIZOVÁNO

Komunální a senátní volby proběhnou společně začátkem října

Termín komunálních a senátních voleb je znám. Prezident Miloš Zeman ho stanovil na pátek 5. října a sobotu 6. října 2018. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi Andrej Babiš.

Školáky čekají velké cyklistické závody. Přijedou i olympionici

Klikov – Už potřetí bude Blesk Klikov pořádat silniční cyklistické závody pro žactvo II. stupně základních škol a také předškoláky. Memoriál JUDr. Ferdinanda Bušty se uskuteční už ve čtvrtek a jeho centrum bude v autokempu u tušťské pískovny poblíž Suchdola nad Lužnicí.

Havárie v Temelíně je pouze cvičná

Temelín – Zvládnutí havárie prvního bloku jaderné elektrárny nacvičuje od středy téměř tisícovka zaměstnanců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT