„Kdo to bude, to se zatím neví. Firma ale docela dobře prosperuje, tudíž se zaměstananci o práci bát zatím nemusí,“ sdělila vedoucí personálního oddělení Marie Samková. Podle Věry Nečadové z katedry ekonomiky a managementu jihlavské Vysoké školy polytechnické nemusí insolvence podniku pokaždé vyústit v jeho konkurz.
„Insolvenční řízení má za úkol zjistit příčinu platební neschopnosti firmy. Po něm může následovat návrh na oddlužení, případně na konkurz, zejména pokud firma dlouhodoběji neplatí nejenom svým zaměstnancům, ale nedostává ani závazkům vůči svému okolí,“ vysvětlila Nečadová.
Radní se obávají, kdo firmu převezme
Problematiku mají pod drobnohledem i představitelé kamenické radnice, kteří dění okolo firmy dlouhodobě sledují. „O této situaci víme. Jsem přesvědčen, že to chod firmy nijak neohrozí a výroba pojede dál. Více mě trápí nedávné tragické úmrtí ředitele, který pro Edschu hodně znamenal a především udělal,“ sdělil starosta města Ivan Pfaur.
Spokojenost na radnici rozhodně není. Radní si přejí, aby byl vlastník takový, který bude problematice rozumět a povede firmu do zelených čísel. „Nejvíce se obávám toho, aby měl nový majitel představu, jak celá situace v Edsche vůbec vypadá. Je tam velmi dobrý základ, na který by to chtělo navázat,“ dodal starosta Ivan Pfaur.
Celá situace zatím zůstává na bodu mrazu. Zaměstnancům nezbývá než čekat, kdo firmu převezme.