„Nejvíc spoří lidé po padesáti letech věku, u nich je to ale už dost pozdě, jižní Čechy nevyjímaje,“ poznamenal tiskový mluvčí Pezijního fondu České pojišťovny Petr Brousil. Za tak krátkou dobu, než odejdou do důchodu, si totiž starší lidé už příliš velké částky nenaspoří. Výnosy z těchto konzervativních fondů se pohybují jen kolem dvou procent.

A to je taky důvod, proč o penzijní připojištění nemají přílišný zájem mladí lidé do 30 let. Ti řeší spíš bydlení, či uzavírají životní pojistky, na důchod, který přijde za dvacet, třicet let, nemyslí.

„Situace se pak dramaticky mění zhruba od čtyřiceti let věku, kdy si klienti uvědomují, že stárnou a že si budou muset zachovat nějakou životní úroveň, a začínají spořit,“ dodal Brousil.



Doporučená pětistovka

Zdaleka nejčastěji si lidé vkládají do penzijního fondu pět set korun měsíčně, což je doporučené minimum, kdy pojištěnci získají největší možný příspěvek od státu. „Nad pět set korun je to největší počet mužů, ženy jsou tady v jižních Čechách možná konzervativnější,“ podotkl regionální manažer prodeje Penzijního fondu České Pojišťovny Václav Vojáček.

Podle něj ale Jihočeši zaostávájí za celorepublikovým průměrem v čerpání daňových úlev. „Tam jsou zhruba na polovině toho, co se v republice čerpá,“ dodal s tím, že na maximální daňové úlevy dosáhne klient, až když si ukládá 1500 Kč měsíčně. Takových pojišťěnců je v Jihočeském kraji 7,1%.

„Penzijní pojištění jsem si založil, protože dostávám příspěvky od zaměstnavatele. Ukládám si asi čtyři stovky, ale bůhví co bude za pětadvacet let? Kdo ví v kolika my půjdeme do důchodu?“ zmínil se třicetiletý Jan Procházka z Českých Budějovic.

Z 250 000 pojištěnců v jižních Čechách přispívá zaměstnavatel třiadvaceti procentům z nich. Z větších společností jsou jedněmi z nejštědřejších zaměstnavatelů České dráhy, Budějovický Budvar, Koh–i–noor či Bosch.


Riziko globální krize nehrozí

Celosvětové ekonomické krize se klienti penzijních fondů nemusejí obávat. „Penzijní fondy kvůli tomu, že musí garantovat původní hodnotu vkladů, investovali do akcií velmi málo,“ vysvětlil Brousil s tím, že většinu prostředků tyto fondy investují do státních dluhopisů. „Tam riziko poklesu klientských vkladů vůbec nehrozí,“ ujistil.

V České republice je dnes na trhu přibližně deset penzijních fondů. Penzijní připojištění je jako produkt omezeno zákonem a nutí fondy investovat velmi konzervativně. Nabídka penzijních fondů se proto navzájem v podstatě neliší. Různý může být přístup ke klientovi.