Výroba keramiky v Klikově sahá až do roku 1913. „Výrobky vypalujeme v unikátní, dobové kasselské peci, která se v dílně dochovala,“ říká Martin Hadrava, vedoucí jedné z dílen, který usiluje o uchování tradiční výroby ohněm.

Pronajmutí dílny ho stálo velké odhodlání, protože keramika má dnes velkou konkurenci v kovech a plastech. Hrnčířské výrobky mají však oproti tomu jiné výhody, například udržují teplotu. Martin Hadrava ve své dílně navíc pořádá i kurzy, o které je velký zájem.

Sortiment klikovské keramiky je rozmanitý od glazurovaného kuchyňského nádobí až po velkou zahradní keramiku, v dílně se vyrábějí navíc také kopie z doby první republiky.

„Největší zájem je teď o zahradní keramiku, rostlinky v keramických květináčích dobře prospívají,“ říká Marta Vajčnerová, která provází zájemce výstavou. Expozice trvá celé léto, je s odborným výkladem a návštěvníci si mohou prohlédnout kromě výrobků dílnu i pec.

„Kasselská pec je jako malá jeskyňka, děti si do ní mohou vlézt a je to pro ně velká atrakce,“ říká Marta Vajčnerová.

Martin Hadrava si název „Klikovská keramika“ zvolil pro svoji ochranou známku a svou prací přispívá k udržení a rozvoji tradičního řemesla v regionu.

Renata Pávková