Nařizuje to zákon, který od dubna zakazuje prodávat a distribuovat lihoviny ve větším než právě šestilitrovém spotřebitelském balení. Navíc i tyto volně točené lihoviny se musí opatřit kolkem jako dokladem o zaplacení spotřební daně.

„Máme tři druhy kolků na půllitrovou láhev, na 1,5 litru a na láhev od 1,5 litru do 6 litrů. Můžeme stáčet do vlastních nádob, jejich objem však nesmí přesáhnout šest litrů,“ informovala zaměstnankyně Hana Bognárová.

Kolky se na láhve upevňují speciální pistolí s lepidlem, které rychle zasychá.

KOMENTÁŘ RENATY PÁVKOVÉ

Kolky nevadí, hlavně, že teče

Nový zákon přinesl nutnost označení kolkem také volně stáčených lihovin. Za porušení předpisů hrozí pokuta až pět milionů korun nebo propadnutí věci. I proto si firma Fruko – Schulz v Jindřichově Hradci, která na své čerpací stanici prodává stáčený rum, musí být jistá, že kolek drží a neupadne. V této firmě proto vyzkoušeli několik druhů lepidel, než našli to pravé. Zákazníkovi může být kolek celkem ukradený, hlavně když si stáčenou tekutinu odnese. Smutný bude jen ten odběratel, který přijde například s desetilitrovým kanystrem, do toho mu zaměstnanci rum natočit nesmí. Milovníci rumu tak musí pro příště počítat s tím, že do oblíbené čerpací stanice si mají brát maximálně šestilitrové kanystry. K jejich radosti však počet těchto kanystrů není nijak omezen. Podle zaměstnanců čerpací stanice je o jindřichohradecký stáčený Tuzemák mezi lidmi stále zájem, což mohu potvrdit z vlastních zkušeností, protože na větší oslavy a akce ho u čerpací stanice také pořizuji. Někdy dostanu nákup rumu úkolem pro celou partu, na celý večer nebo na dovolenou. Po takovém nákupu si sice trochu připadám jako alkoholik, ale spokojené a opojené tváře kamarádů, kteří si rum obvykle ředí s colou, mě uklidní, že jsem ty velké kanystry nevypila sama. Na večery se stáčeným rumem se zapomenout nedá, rána však bývají bohužel už horší, proto si dejme, ale s mírou.

renata.pavkova@denik.cz