Světová finanční krize se začíná odrážet ve výrobních programech podniků na Jindřichohradecku. Nikdo neví, jakým směrem se situace vyvine. Na nezaměstnanosti jako takové se omezování výroby zatím neprojevilo, podniky se snaží provádět opatření, aby nemusely propouštět zaměstnance.

„V souvislosti s krizí snížili u nás zákazníci objednávky, a proto jsme museli omezit provoz. Lidé si zatím vybírají dovolené nebo náhradní volna. Šetříme, kde se dá. Nechceme žádné razantní propouštění. Snažíme se, aby to pro lidi mělo co nejmenší dopad,“ vysvětlila asistentka jednatele jindřichohradecké společnosti Pollmann Petra Michlová.

Společnost, která vyrábí elektroniku a jemnou techniku, z devadesáti pěti procent pro automobilový průmysl, nemá odbory, tak její zástupci museli situaci konzultovat s úřadem práce.

V současné době mají na půl roku povolení od pracovního úřadu na zredukování výroby až na čtyři dny v týdnu. „Znamená to, že v případě nedostatku zakázek může firma vyplácet šedesát procent průměrné mzdy, přičemž lidé zůstanou doma. Ale toto opatření zavedeme, jen pokud nás k tomu situace na trhu donutí,“ upřesnila Michlová.

„Podniky zatím v první fázi vždy propouštějí agenturní zaměstnance a cizince,“ vysvětlila ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Starosti o budoucnost mají i pracovníci podniku TRW – DAS Dačice, který je jedním z největších zaměstnavatelů na Jindřichohradecku v oblasti výrobků pro automobilový průmysl.

„Zastavili jsme nábor nových zaměstnanců. Někteří lidé pracují na smlouvu na dobu určitou, tak vše řešíme individuálně. Samozřejmě při rozhodování záleží na tom, kolik budeme mít zakázek,“ vysvětlil ředitel personálního oddělení společnosti TRW – DAS Dačice Koloman Huťťan.
Těžké období se snaží vedení společnosti překlenout společnými jednáními s místními odbory.

„Zaměstnavatel nás o situaci pravidelně informuje, a pokud dojde k náhlé změně, jsme informováni ihned. Vedení podniku se snaží s námi o všem jednat. Nemůžeme po zaměstnavateli chtít, aby držel zaměstnance, když pro ně nemá práci. Snažíme se společně najít nejoptimálnější řešení. Nejhorší je, že je to jako hádat ze zamlžené křišťálové koule, kdy nikdo netuší, co bude za týden, natož třeba za dva měsíce,“ vysvětlil předseda odborářské organizace v TRV – DAS Karel Krajíček.

Konkurenci a krizi na trhu se rozhodli řešit opačnou cestou ve strmilovské pobočce společnosti Cores, kde vyrábějí kancelářské potřeby. „Na náš podnik zatím krize vliv příliš nemá, ale domluvili jsme se v rámci vedení, že nepůjdeme cestou snižování nákladů, ale budeme nabízet nové druhy lepších a kvalitnějších výrobků,“ uvedla finanční ředitelka a zástupkyně jednatele společnosti Cores Radmila Ederová.

Dodala, že plánují v průběhu příštího roku přibrat ke stávající stovce ještě deset zaměstnanců.

Ředitelka úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová předpokládá, že koncem roku se nezaměstnanost projeví více, ale také kvůli končícím sezonním pracím či přerušení nebo omezení sezonních činností.

Vývoj nezaměstnanosti na Jindřichohradecku.

Na problémy s pracovními místy kvůli světové hospodářské krizi se snaží reagovat i hospodářská komora.

„Přesto, že jsou tuzemské banky stabilizované a silné, očekáváme dopady i u nás, zejména na automobilový průmysl, ale také na cestovní ruch,“ uvedl předseda Rady oblasti Oblastní hospodářské komory v Jindřichově Hradci Bohdan Soukup na sedmém Podnikatelském fóru.

Hospodářská komora se podle něj zabývá analyzováním příčin hospodářské situace a přípravou případných opatření, které je potřeba podniknout.