„Končící vláda připravila návrhy Zákoníku práce, který se nám vůbec nelíbí. Jsme zejména proti tomu, aby mohl zaměstnavatel dát výpověď bez uvedení důvodů, aniž by se mohl zaměstnanec bránit,“ vysvětlil předseda odborové organizace společnosti TRW–DAS Dačice Karel Krajíček. K odborářům se přidávají i lidé, kteří nejsou členy odborových organizací. Situace, která hrozí nevolnictvím se obávají všichni. „Oslovili jsme zaměstnance i jejich příbuzné a známé, takže pojedou i neodboráři,“ vysvětlil Krajíček.

Jen z Dačic vyjede podle jeho slov v sobotu v osm hodin ráno do Prahy autobus demonstrantů se zastávkou v Jihlavě, kde budou volná místa obsazovat dalšími. Někteří lidé totiž pojedou po vlastní ose.

Návrh 199 změn, kde jsou podmínky, které jsou nedůstojné 21. století a současné Evropy, chtějí odboráři zastavit ještě dříve, než se jimi začne zabývat parlament.

„Pokud by ti neslušní podnikatelé takových zákonů zneužili, byli by lidé odkázáni jen na jejich vůli a těžko by se proti bezprácí odvolávali i u soudu,“ uvedl předseda odborové organizace společnosti ŽOS České Velenice Imrich Žec.

Zastánci práv pracujících se shodují se na tom, že chtějí, aby se jednalo o slušných podmínkách pro zaměstnance, protože zákoník práce se týká všech lidí, nejen odborářů. I bez kritizované novely se dnes najdou podnikatelé, jejichž zaměstnanci se bojí zůstat doma třeba s chřipkou nebo s nemocným potomkem, aby o práci nepřišli.