Zaměstnavatelé si mohou vybrat ze dvou variant. Buď se rozhodnou pro celoroční odvod ve výši 2,3 procenta, a nebo pro vyšší odvod 3,3 procenta, kdy se jim vyplacená půlka vrátí. První možnost je sice příznivější, ale zaměstnanci nesmí moc marodit, jinak vznikaly obavy, že by to mohlo být likvidační.

Například v dačickém Centropenu podle slov generálního ředitele Ludvíka Čurdy za uplynulý rok v oblasti čerpání nemocenské rozhodně nezaznamenali převratné změny. „Nemocnost je u nás ve stejných intencích jako v předchozích letech, takže žádný posun. Ani jsme nemuseli využívat možnost kontrolovat v těch prvních třech týdnech naše zaměstnance, zda režim dodržují,“ uvedl Čurda.

Změny nepocítil ani podnikatel v oboru vodohospodářských staveb a zemědělství Karel Plucar z Valtínova. V jeho firmách mají model 2,3 procenta odvodu a vzhledem k tomu, že zaměstnanci, kterých je kolem pětasedmdesáti, nemarodí, nemají problémy.

„Zaměstnáváme především kvalifikované pracovníky na obsluhu stavebních strojů a řidiče, kteří si práce váží a chovají se zodpovědně. Nemáme ani fluktuaci lidí,“ říká Plucar. Dodává, že dnes již si lidé uvědomují, že musí zajistit rodinu a práci tudíž potřebují. „A když splácejí třeba půjčky, tak si ani výpadek příjmu nemohou dovolit.“